Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Koncern Airbus potwierdza sprzedaż śmigłowców H145 litewskiej Straży Granicznej

Fot. Airbus

29 listopada koncern Airbus poinformował o podpisaniu umowy z litewską Strażą Graniczną w sprawie dostawy trzech wielozadaniowych śmigłowców H145. Umowa została podpisana 7 września, a sam zamawiający ogłosił ten fakt (bez podania szczegółów) 26 września.

Kontrakt ma wartość 47,2 mln EUR bez VAT i został zawarty poprzez procedurę bezprzetargową. Wynika to z faktu ujednolicenia wyposażenia Straży Granicznej – obecnie powyższa formacja wykorzystuje pięć śmigłowców wyprodukowanych przez koncern Airbus (jeden H145, dwa H135T2+ oraz dwa H120B). Wówczas nie poinformowano o typie oraz liczbie zamówionych wiropłatów.

Jak wskazuje Airbus, poza zadaniami realizowanymi na rzecz Straży Granicznej nowe H145 mają pełnić zadania wsparcia służb poszukiwawczo-ratowniczych, ewakuacji medycznej, przeciwpożarowych oraz wsparcia litewskich sił specjalnych.

Straż Graniczna Litwy odpowiada za zabezpieczenie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej (sąsiadując z Obwodem Królewieckim oraz Białorusią). Podobnie jak w przypadku Polski, władze w Wilnie podjęły decyzję o budowie bariery na granicy z Białorusią, która ma zabezpieczyć Litwę przed ewentualnym napływem nielegalnych migrantów.

Airbus jest głównym dostawcą śmigłowców eksploatowanych przez służby państwowe Litwy. Poza Strażą Graniczną (docelowo osiem egzemplarzy) mowa także o lotnictwie wojskowym. W jego strukturach znajdują się trzy wielozadaniowe Airbus AS365N3, które są wykorzystywane do zadań transportowych oraz poszukiwawczo-ratowniczych. Wkrótce będą stanowić uzupełnienie dla czterech zamówionych w Stanach Zjednoczonych Lockheed Martin UH-60M Black Hawk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc