Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: Airbus H145M z pociskami Spike

Wielozadaniowy śmigłowiec Airbus H145M z pociskami Rafael Spike. Fot. Łukasz Prus

Podczas paryskiego salonu przemysłu obronnego Eurosatory 2022 zaprezentowano wielozadaniowy śmigłowiec Airbus H145M zintegrowany z kierowanymi pociskami przeciwpancernymi Rafael Spike-ER.


Paryż był publicznym debiutem tej konfiguracji uzbrojenia śmigłowców H145M. Praktyczne strzelania, z udziałem gości z Serbii, Macedonii Północnej oraz Republiki Federalnej Niemiec miały miejsce na poligonie w rumuńskim Cincu w maju bieżącego roku. Ich celem było praktyczne sprawdzenie integracji powyższego systemu rakietowego ze śmigłowcami oraz zbadanie wpływu na charakterystyki aerodynamiczne. Jednocześnie stanowiły pokaz możliwości modułu HForce, który jest promowany przez koncern Airbus jako uzbrojenie wielozadaniowych wiropłatów H145M oraz H225M.

W przypadku H145M pierwszym klientem, który dodatkowo zamówił moduł HForce była właśnie Serbia (na mocy kontraktu z 2016 roku, w którym zakupiono dziewięć śmigłowców). W przypadku tego klienta, wiropłaty zostały dotychczas zintegrowane z zasobnikami z bronią strzelecką oraz 70 mm pociskami rakietowymi (z możliwością wykorzystania modułów kierowania). W kolejnych latach H145M z HForce zostały zamówione także przez innych klientów, w tym Węgry oraz Republikę Federalną Niemiec.

Rozszerzenie możliwości ofensywnych poprzez integrację z pociskami rodziny Rafael Spike pozwala H145M na pełnienie zadań zwalczania celów opancerzonych. W tej roli mogą stanowić uzupełnienie na wyspecjalizowanych śmigłowców bojowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Eurosatory 2022: Airbus H145M z pociskami Spike”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc