Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: europejska premiera AS21 Redback

Podczas Eurosatory 2022 firma Hanwha Defense zaprezentowała ciężki bwp AS21 Redback. Fot. Łukasz Prus

Podczas paryskiego salonu przemysłu obronnego Eurosatory 2022 południowokoreańska firma Hanwha Defense zaprezentowała ciężki bojowy wóz piechoty AS21 Redback.

Ciężki bwp AS21 Redback zaprezentowano w konfiguracji zbliżonej do oferowanej australijskiej armii. Sam pojazd był opisywany szczegółowo kilkanaście miesięcy temu na łamach "Wojska i Techniki". Dotąd jednak nie był prezentowany w Europie, a podczas Eurosatory wóz wyposażono w kilka ciekawych rozwiązań izraelskiego kooperanta Hanwha Defense, firmy Elbit Systems. Wóz wyposażono m.in. w aktywny system ochrony pojazdu Iron Fist, pozwalający zwalczać skutecznie rakietowe pociski przeciwpancerne. Wg producenta może on również w ograniczonym zakresie zwalczać czołgowe podkalibrowe pociski przeciwpancerne, choć raczej starszych typów (o niezbyt wysokiej prędkości). Drugim urządzeniem jest system Iron Vision. To system obserwacji dookólnej, umożliwiający załodze "patrzenie przez pancerz". Cechą charakterystyczną jest wizualizacja obrazu otoczenia pojazdu za pomocą wyświetlaczy nahełmowych.

Poza oferowaniem Redbacka Australii, wóz ma być też podstawą jednej z ofert w amerykańskim programie OMFV (następcy M2 Bradley). Wg niektórych pogłosek, obok lżejszego i starszego K21 ma być rozważany jako drugi typ bwp dla polskiej armii, który miałby uzupełnić polskiego Borsuka.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Eurosatory 2022: europejska premiera AS21 Redback”

  1. Dużo pozakoreańskich komponentów, będą kłopoty dla potencjalnych użytkowników ze zorganizowaniem części zamiennych i ewentualnym udostępnianiem lub sprzedażą maszyn. Trzeba będzie zdobyć kilkanaście pozwoleń.

  2. To, że w tym AS21 Redback to system ASOP ELBIT'u (IMI Systems) Iron Fist jest w stanie zwalczać jedynie przeciwpancerne pociski podkalibrowe starszych generacji, to jest jedynie dlatego, bo Koreańczycy zdecydowali się zainstalować w tych Redback'ach ASOP'y Iron Fist wagi "średniej". Gdyby zdecydowali się oni zainstalować Iron Fist HV (takie dla czołgów) wagi "ciężkiej", no to WTEDY to te Redback'i byłyby ochronione przed WSZYSTKIMI typami pocisków podkalibrowych, również i tymi, z tych absolutnie najnowszych generacji.

  3. Gorzej będzie jeśli wpierwrzucimy się w umowy, które nie zagwarantują produkcji większości najważniejszych podzespołów w kraju, czyniąc problematyczne zaopatrywanie własnej armii w części zamienne,tak jak to ma miejsce z większością nabywanego sprzętu...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc