Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na lądowe wyrzutnie pocisków hipersonicznych

Fot. Lockheed Martin

17 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie zamówienia i dostaw kolejnych elementów programu Long Range Hypersonic Weapon (LRHW).

Umowa ma maksymalną wartość 756,8 mln USD, jednak w momencie podpisania uruchomiono jedynie I transzę środków w kwocie 275,3 mln USD. Projekt ma być realizowany do końca lutego 2028 roku – jak wskazuje komunikat producenta mowa do dostawie wyposażenia dla drugiej baterii wraz z niezbędnym wsparciem inżynieryjnym i logistycznym.

Pierwsza bateria, składająca się z czterech wyrzutni i pojazdu dowodzenia, została dostarczona armii amerykańskiej w październiku 2021 roku. Trafiła ona do 17. Brygady Artylerii. Pojedyncza wyrzutnia, umieszczona na naczepie M870, może przenosić dwa kontenery transportowo-startowe. Same pociski są rozwijane we współpracy pomiędzy armią amerykańską oraz US Navy w ramach programu CPS. Ma to ograniczyć koszty i pozwolić na ujednolicenie uzbrojenia.

W ramach rozwoju uzbrojenia rakietowego US Army, baterie pocisków hipersonicznych mają stanowić jeden z elementów triady, która dodatkowo ma obejmować artyleryjskie wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS oraz M270 MLRS (dostosowane do użycia pocisków PrSM), wyrzutnie LRHW oraz baterie MRC – te ostatnie, także dostarczane przez korporacje Lockheed Martin, będą uzbrojone w pociski manewrujące RGM-109 Tomahawk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc