Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza bateria amerykańskich pocisków rakietowych średniego zasięgu w 2023 roku

US Army niebawem pozyska pierwszą baterię pocisków rakietowych średniego zasięgu bazowania lądowego w ramach programu MRC. Jednym z „dawców technologii” jego efektora ma być pocisk manewrujący Tomahawk. Fot. US DoD

21 czerwca w amerykańskich mediach pojawiła się informacja o terminie sformowania pierwszej baterii rakiet średniego zasięgu bazowania lądowego. Miałaby ona znaleźć się w strukturze US Army jeszcze przed końcem roku podatkowego 2023.

Pociski średniego zasięgu mają wypełniać lukę między systemami polowymi M270 i M142, wykorzystującymi pociski PrSM o zasięgu do 650 km (początkowo do 499 km), a lądowymi pociskami hipersonicznymi LRWH o zasięgu ponad 2200 km. W roku podatkowym 2021 na prace badawczo-rozwojowe nad nowym systemem przeznaczono 88 mln USD, w 2022 roku podatkowym ma to być już 286,46 mln USD (ok. 46,5 mln na opracowanie i produkcję wyrzutni, ok. 100,2 mln USD na sprzęt wsparcia i ok. 139,74 mln USD na same pociski). Zasięg przyszłego pocisku nie jest znany, ma być jednak większy niż 500 km (a przypuszczalnie docelowo ponad 1000 km - w roku podatkowym 2022 US Army planuje rozpocząć finansowanie zwiększenia zasięgu PrSM do 1000 km). Jego konstrukcja, nad którą pracuje korporacja Lockheed Martin na mocy umowy z listopada 2020 r., ma być oparta na rozwiązaniach pocisku manewrującego Tomahawk i okrętowej rakiety przeciwlotniczej SM-6 Raytheona. Prace nadzorowane są przez Biuro ds. Pilnych Zdolności i Rozwiązań Krytycznych (Rapid Capabilities and Critical Technologies Office), a po wejściu systemu do służby nadzór ma przejąć Biuro Wykonawcze Programów Pocisków i Przestrzeni Kosmicznej (Program Executive Office for Missiles & Space). W roku podatkowym 2022 ma zostać dostarczony kompletny sprzęt baterii, złożonej z czterech wyrzutni i jednego wozu dowodzenia. Integracja systemu jest przewidywana na trzeci kwartał roku podatkowego 2022, po której rozpocznie się szkolenie żołnierzy dla pierwszej baterii (1Q FY23-2QFY24). Przekazanie systemu US Army ma nastąpić formalnie w trzecim kwartale roku podatkowego 2023.

Wraz z pociskiem PrSM i pociskiem LRWH nowy system, określany jako MRC (Mid-Range Capabilities, pol. zdolności średniego zasięgu), ma umożliwić US Army skuteczne rażenie celów na dużych dystansach, co ma być szczególnie cenne w kontekście wzrostu napięcia między USA i Chinami. Od kilku lat US Army (a także US Marine Corps) finansuje szereg projektów związanych ze zdolnością rażenia celów rozmieszczonych na odległych od siebie nawzajem wyspach, choć nie wszystkie z pierwotnie planowanych wejdą do służby.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc