Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze pojemniki transportowo-startowe do LRWH dostarczone

US Army otrzymała pierwsze pojemniki transportowo-startowe do pocisków hipersonicznych systemu LRWH. Fot. Departament Obrony.

17 marca Pentagon opublikował pierwsze zdjęcia z dostawy pierwszych dwóch pojemników transportowo-startowych do pocisków hipersonicznych LRWH (Long Range Hypersonic Weapon, pol. broń hipersoniczna dalekiego zasięgu). Zostały one wykonane tydzień wcześniej, między 8 a 10 marca.


Pierwsze pojemniki posłużą do szkolenia żołnierzy, którzy w przyszłości będą obsługiwać wyrzutnie LRWH. Jest to pierwszy krok ku utworzeniu eksperymentalnej jednostki uzbrojonej w broń hipersoniczną, która będzie testować nowe rozwiązania przed ich rozpowszechnieniem się w US Army. Dostawa sprzętu dla prototypowej baterii LRWH będą realizowane przez cały 2021 rok, a dostawa obecnie zakontraktowanych urządzeń wraz z w pełni funkcjonalnymi pociskami, zakończy się w roku podatkowym 2023. Nadmienić należy, że „bateria LRWH” to określenie robocze ‒ nie wiadomo, jaką nazwę otrzymają jednostki US Army uzbrojone w pociski hipersoniczne. Z samych zdjęć również niewiele można odczytać ‒ nie wiadomo, gdzie zostały dostarczone, a informacje mogące to rozszyfrować znajdujące się na mundurach żołnierzy (nazwiska, stopnie, naszywki jednostki itd.) zostały częściowo ocenzurowane. Świadczy to o znaczeniu, jakie US Army przykłada do utrzymania tak ważnej dla uzyskania przyszłej przewagi nad Chinami jednostki w tajemnicy. Z drugiej jednak strony, na zdjęciu pojemnika widać wyraźnie kilka informacji o systemie uzbrojenia. Wiadomo, że masa własna kontenera to 4200 funtów (1905 kg), zaś załadowany ma mieć masę 20 500 funtów (9299 kg). Może to wskazywać, że masa pocisku w konfiguracji startowej może wynosić ok. 16 300 funtów (7394 kg). Głowica bojowa ma być taka sama, jak w projektowanym dla US Navy systemie IRCPS (Intermediate-Range Conventional Prompt Strike, pol. system uzbrojenia konwencjonalnego szybkiego uderzenia o średnim zasięgu).

Bateria LRWH ma składać się z wozu dowodzenia, wyposażonego w system AFATDS 7.0 (przynajmniej początkowo) i czterech zespołów wyrzutni, tworzonych przez naczepę z dwoma pojemnikami transportowo-startowymi oraz ciągnikiem siodłowym M983A4 HEMTT A4.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc