Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus z nowymi umowami na produkcję śmigłowców H145

Koncern Airbus, w ramach dwóch umów, dostarczy służbą porządku publicznego we Francji oraz Republice Federalnej Niemiec dziesięć H145. Fot. Airbus

15 i 16 grudnia koncern Airbus poinformował o podpisaniu dwóch umów dotyczących produkcji i dostaw wielozadaniowych śmigłowców H145, które trafią do służb porządku publicznego w Republice Federalnej Niemiec i Republice Francuskiej.

Pierwsza z nich została zawarta z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Bawarii i dotyczy zakupu ośmiu śmigłowców, które trafią do policji tego niemieckiego kraju związkowego. Wybór H145 poprzedziło otwarte postępowanie przetargowe, w którym oferta koncernu Airbus została wybrana jako najlepsza. Nowe wiropłaty, których dostawy rozpoczną się w 2023 roku, pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych śmigłowców Airbus H135. Policja Bawarii eksploatuje wiropłaty w oparciu o dwie bazy znajdujące się w Monachium i Norymberdze. Obok wsparcia działań służb policyjnych, śmigłowce wspomogą inne służby lokalne.

W ramach drugiej umowy, zawartej z francuską Dyrekcją Generalną ds. Uzbrojenia, Airbus dostarczy dwa H145 do Sécurité Civile - służby poszukiwawczo-ratowniczej podległej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Powyższy zakup jest częścią wieloletniego programu modernizacji sprzętowej, który obejmuje wymianę śmigłowców. Pierwsze dwa H145 (zamówione w 2020 roku) dostarczono w grudniu 2021 roku. Podobnie jak w przypadku maszyn dla Bawarii, wszystkie zostaną dostarczone w konfiguracji pięciołopatowego wirnika nośnego.

Jak wskazuje producent, dotychczas wyprodukowano i dostarczono ponad 1500 śmigłowców rodziny H145. Ponad 200 z nich jest eksploatowanych przez służby porządku publicznego na całym świecie. Dodatkowo ważnym klientem stają się także siły zbrojne, które kupują je w charakterze maszyn wielozadaniowych także zdolnych do wykorzystania uzbrojenia precyzyjnego klasy „powietrze-ziemia”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc