Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus zakończył dostawy ratowniczych H145 do Niemiec

Siódmy H145 dostarczony do niemieckich sił zbrojnych w konfiguracji SAR. Fot. Airbus

19 marca koncern Airbus poinformował o dostarczeniu niemieckim siłom zbrojnym siódmego i jednocześnie ostatniego śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego H145 przeznaczonego do pełnienia roli ratowniczej.

Umowa na zakup siedmiu wiropłatów wraz z pakietem wsparcia logistycznego została podpisana w grudniu 2018 roku. H145 zastąpiły w linii obecnie eksploatowane Bell UH-1D Iroquois i stacjonują w trzech bazach lotniczych pełniąc dyżury w krajowym systemie ratownictwa medycznego. Była to druga transza H145 zamówionych dla Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec - wcześniej zakupiono 15 egzemplarzy, które skonfigurowano jako maszyny wsparcia sił specjalnych.

Najprawdopodobniej nie będą to ostatnie śmigłowce tego typu w niemieckich siłach zbrojnych, w lutym ubiegłego roku Ministerstwo Obrony tego kraju poinformowało, że docelowe zapotrzebowanie na wielozadaniowe śmigłowce H145 wynosi 60 sztuk. Obok zadań poszukiwawczo-ratowniczych oraz wsparcia sił specjalnych mają być kupowane w odmianach szkolno-treningowych oraz wsparcia pola walki (jako uzupełnienie dla bojowych Airbus Tiger).

Koncern Airbus od wielu lat promuje wielozadaniowe śmigłowce H145 do zastosowań wojskowych. Obecnie kończy proces certyfikacji militarnej dla nowej wersji wiropłata, która charakteryzuje się zastosowaniem pięciołopatowego wirnika nośnego. Pierwsze egzemplarze (w konfiguracji cywilnej) dostarczono operatorom w ubiegłym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc