Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia armatohaubic Krab dostarczona do 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu

23. Pułk Artylerii w Bolesławcu odebrał kolejną partię armatohaubic Krab. Fot. 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

2 grudnia 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej poinformowała, że do 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu dostarczono kolejną partię armatohaubic Krab wraz z pojazdami wsparcia. Powyższa jednostka jest trzecią w Wojsku Polskim, która jest przezbrajana w 155 mm systemy artyleryjskie.


23. Pułk Artylerii rozpoczął proces przezbrojenia w październiku, kiedy dostarczono sprzęt dla pierwszej baterii dywizjonu. Obecna partia jest przeznaczona dla drugiej, a trzecia ma trafić do użytkownika na początku przyszłego roku.

Podobnie jak jednostki artylerii w Węgorzewie oraz Sulechowie bolesławski pułk będzie dysponować 24 Krabami oraz osiemnastoma wozami wsparcia: pojazdami dowódczo-sztabowymi, wozami dowodzenia, wozami amunicyjne oraz pojazdami remontu uzbrojenia i elektroniki. Dostawcą jest Huta Stalowa Wola S.A., która podpisała umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON w grudniu 2016 roku - łącznie ma ona wartość 4,6 mld złotych i obejmuje 96 Krabów oraz 72 pojazdami wsparcia różnych typów. Dostawy mają zakończyć się do końca 2024 roku.


Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Obrony Narodowej, po 2024 roku istnieje możliwość kontynuacji zakupów. Dodatkowo Huta Stalowa Wola S.A. wraz z koncernem BAE Systems planują nawiązać współpracę, która może zaowocować zaoferowaniem systemu na rynki eksportowe. Jednym z pierwszych potencjalnych kierunków może być Wielka Brytania, która poszukuje następców dla obecnie eksploatowanych armatohaubic AS90 Braveheart.

Kraby będą pierwszym z dwóch samobieżnych systemów artyleryjskich kalibru 155 mm przewidzianych do zakupu dla jednostek Wojska Polskiego. Drugim filarem mają być kołowe armatohaubice Kryl - według deklaracji Ministerstwa Obrony Narodowej zakończenie prac projektowych, finansowanych w ramach programu “Dywizjonowy moduł ogniowy 155 mm armatohaubic samobieżnych” przez NCBiR, zaplanowano do końca 2022 roku. Obecnie program jest realizowany przez konsorcjum krajowych firm sektora obronnego z Hutą Stalowa Wola S.A. na czele.


 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Kolejna partia armatohaubic Krab dostarczona do 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu”

  1. Żeby sprzedać Kraba trzeba go.osadzić na dobrym podwoziu podobnym do tego które mamy z Korei, Kryll niezbędny faky, umowa na te Kraby była zanim powstała 18 Dywizja konieczne są kolejne zakupy jak.dobrze liczę nasza artyleria to docelowo 20 dywizjonów tej lufowej Kraby 5 po całej umowie Dany jak się je zmodernizuje wszystkie kolejne 5 a reszta Gożdziki?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc