Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej systemów FlyEye trafi do Wojska Polskiego

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

17 kwietnia, z udziałem ministra obrony narodowej, doszło do podpisania pierwszej umowy wykonawczej pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz Grupą WB w sprawie realizacji dostaw bezzałogowych aparatów latających FlyEye.

Powyższa umowa wykonawcza jest kontynuacją projektu, który został zainicjowany podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wówczas Agencja Uzbrojenia oraz Grupa WB podpisali umowę ramową w sprawie dostaw ponad 400 systemów BSP FlyEye wraz z niezbędnymi pakietami szkolno-logistycznymi. Jeden zestaw składa się standardowo z czterech aparatów oraz naziemnej stacji kontroli. Umowa ramowa obowiązuje do końca 2035 roku i gwarantuje dostawy w ramach kolejnych umów wykonawczych. Kwietniowa jest pierwszą z nich.

Na jej mocy Grupa WB dostarczy siedem zestawów FlyEye wraz z pakietami logistyczno-szkoleniowymi oraz niezbędną dokumentacją techniczną. Będą one reprezentować najnowszą wersję, oznaczoną v3.6 – w jej ramach producent zrealizował modyfikację systemów nawigacji, zwiększył poziom bezpieczeństwa oraz zintegrował FlyEye z ZZKO TOPAZ. Dostawy mają zostać zrealizowane do końca bieżącego roku.

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Jak wskazał minister obrony, Polska firma dla polskiego wojska będzie produkować drony. Podpisana została umowa wykonawcza. Jest ona wypełnieniem umowy ramowej. Umowa ramowa obejmuje około 400 zestawów. Dzisiaj pierwsza część dająca poczucie, że ten proces nabiera tempa. Z dronów będą korzystać m. in Wojska Obrony Terytorialnej - są do tego przygotowane, wyposażone w dobry sprzęt, ale też mają określone umiejętności. Te drony służą rozpoznaniu. (…) Są używane dzisiaj przez siły zbrojne Ukrainy. To doświadczenie powoduje, że mamy najnowocześniejsze wersje. One są cały czas modyfikowane, usprawniane o nowe doświadczenia płynące z pola walki. Polska kupuje najlepszy sprzęt. Wojsko Polskie dostaje najlepszy sprzęt w wersji najnowocześniejszej, której nikt inny nie używa.

Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Paweł Bejda, dodał, dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do podpisania tej umowy. To jest ciężka praca po stronie przemysłu polskiego, to jest ciężka praca po stronie Grupy WB. Grupa WB to bardzo poważny zakład zbrojeniowy, który wspiera Wojsko Polskie. Ta współpraca to nasz wspólny sukces, ale przede wszystkim sukces polskiego podatnika, który płaci ciężkie pieniądze w podatkach. Bezzałogowe systemy powietrzne to przyszłość, dlatego  będziemy rozwijać nasze zdolności w tym zakresie. W Wojsku Polskim powstanie komponent wojsk dronowych

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc