Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

FlyEye dla Straży Granicznej

Straż Graniczna zamówiła zestaw FlyEye. Fot. WOT

18 listopada Nadbużański Oddział Straży Granicznej poinformował o podpisaniu umowy z Grupą WB w sprawie zakupu i dostawy zestawu bezzałogowych aparatów latających kategorii „Mini”. Zgodnie z dostępnymi informacjami mowa o systemie FlyEye.

Powyższa umowa została zawarta 10 listopada i ma wartość 4,4 mln PLN z VAT. Zakup nie jest realizowany ze środków Unii Europejskiej, a w procedurze zamówienia zastosowano negocjacje bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Jak wskazuje zamawiający, zakup prowadzony jest ze względu na wystąpienie pilnej konieczności spowodowanej wydarzeniami, których instytucja zamawiająca nie mogła przewidzieć. Zgodnie z dostępnymi informacjami, dostawa zakontraktowanego sprzętu nastąpi jeszcze w bieżącym roku.

Produkowany przez Grupę WB system FlyEye jest intensywnie eksploatowany przez Wojska Obrony Terytorialnej w ramach wsparcia Straży Granicznej na wschodzie Polski. Jak wskazuje dowództwo tego rodzaju sił zbrojnych (do kwietnia 2022 roku) FlyEye należące do WOT spędziły w powietrzu ponad 1000 godzin, wykonując blisko 500 operacji powietrznych (z czego ponad 70% w nocy). System jest stale rozwijany przez producenta, dzięki czemu stale odpowiada wymaganiom ewoluującego pola walki i działań operacyjnych. Konstrukcja od lat budziła zainteresowanie Straży Granicznej, m.in. w czasie MSPO 2018 została nagrodzona „Laurem Granicznym” Komendanta Głównego SG.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc