Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Paweł Bejda o wykorzystaniu środków na modernizację techniczną

Fot. Łukasz Pacholski

9 kwietnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie wykorzystania środków budżetowych przeznaczonych na modernizację techniczną Wojska Polskiego.

Powyższy dokument stanowi odpowiedź resortu obrony na poselską interpelację Daniela Milewskiego (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość), która została przesłana do MON pod koniec lutego. Odpowiedzi udzielił Sekretarz Stanu Paweł Bejda, który jest odpowiedzialny za politykę zakupową resortu.

W odpowiedzi na interpelację czytamy, resort obrony narodowej obecnie ma najwyższy w historii Rzeczypospolitej Polskiej budżet obronny. Wydatki na armię i modernizację stanowią ponad 3% środków budżetowych. Wspólnie z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych to ponad 4% PKB na obronność. Stawia to Polskę na pierwszym miejscu spośród wszystkich państw w NATO. Prawie 50% z tej puli jest przeznaczone na transformację Sił Zbrojnych RP, będącą nie tylko modernizacją armii, wymianą sprzętu, lecz także wzmocnieniem zdolności operacyjnych.

Od 13 grudnia 2023 r. zostało zawartych kilkanaście umów o łącznej wartości wieloletniej ponad 30 mld złotych. Już w pierwszym miesiącu obecnego rządu podpisano osiem umów o łącznej wartości 19 mld zł, z czego aż 18 mld zł trafi do PGZ oraz innych polskich firm zbrojeniowych. Dążeniem MON w tym zakresie jest m.in. kontraktowanie co najmniej 50% sprzętu w polskim przemyśle.

W bieżącym roku jest planowane podpisanie ponad 150 umów na pozyskanie różnego rodzaju sprzętu wojskowego. W pierwszej kolejności będą kontynuowane programy dotyczące obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wojsk pancernych, Wojsk Rakietowych i Artylerii, Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej.

Jesteśmy zdeterminowani do stałego wzmacniania Wojska Polskiego. Budujemy system pozwalający w sposób klarowny, jasny, szybki i prosty realizować strategiczne inwestycje na terenie różnych jednostek wojskowych. Realizujemy działania służące również m.in. rozbudowie infrastruktury wojskowej, unowocześnieniu wyposażenia indywidualnego żołnierzy, rozwojowi struktur logistycznych w armii.

Podsumowując, pragnę zapewnić, że zawarte w budżecie MON środki zostaną właściwie wykorzystane i przyczynią się do rozwoju różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP, w tym terytorialnej służby wojskowej.

Wśród planowanych zamówień, Ministerstwo Obrony Narodowej wskazuje m.in. podpisanie międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu do 96 śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Apache, czterech dodatkowych dywizjonowych modułów ogniowych Regina (96 armatohaubic Krab). Nie można wykluczyć, że Agencja Uzbrojenia podpisze umowy obejmujące także wielozadaniowe samoloty transportowo-tankujące MRTT czy kolejne jednostki pływające na potrzeby Marynarki Wojennej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc