Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Aneks do umowy na Mieczniki – wszystkie fregaty dozbrojone

Fot. PGZ-MIECZNIK

Agencja Uzbrojenia ogłosiła podpisanie z konsorcjum PGZ-MIECZNIK aneksu nr 4 do umowy nr IU/42/XI-49/ZW/NEG/ROZ/DOS/Z/2021/332 podpisanej 27 lipca 2021 roku, a dotyczącej zaprojektowania i budowy trzech fregat projektu 106 kryptonim Miecznik dla Marynarki Wojennej RP. Reguluje on kwestie związane z kompletacją zintegrowanego systemu walki drugiej i trzeciej jednostki.

Zgodnie z pierwotną umową prototypowy ORP Wicher miał zostać wyposażony w kompletny zintegrowany system walki (ZSW), obejmujący sensory i efektory wskazane przez instytucje eksperckie. Korekta umowa sprawia, że także przyszłe ORP Burza i ORP Huragan otrzymają ZSW podobnym zakresie.

Komunikat Agencji Uzbrojenia, że okręty seryjne (tj. druga i trzecia jednostka) zostaną dodatkowo doposażone w sensory i efektory tożsame z tymi, które są kontraktowane na pierwszą jednostkę prototypową, pozwalając tym samym na zabezpieczenie domeny powietrznej i nawodnej. Druga i trzecia fregata zostaną uzbrojone w: 76 mm armatę automatyczną Leonardo OTO Melara Super Rapid Strales, wyrzutnię pionową Lockheed Martin VLS Mk41, system rakietowy MBDA UK Sea Ceptor z przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi CAMM, systemy radiolokacyjne Thales Sea Master SM400 (z antenami ścianowymi AESA) i NS50 (z anteną obrotową AESA), a także środki walki radioelektronicznej i obrony oraz systemy identyfikacji bojowej „swój-obcy”.

Fregaty typu Miecznik zostaną wyposażone w Zintegrowany System Misji, obejmujący zintegrowany pomost nawigacyjny firmy OSI Maritime oraz zintegrowany system łączności, zintegrowany system zarządzania platformą oraz system walki, czyli system zarządzania walką, sensory i efektory obejmujące systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe.

Po zawarciu aneksu nr 4 wartość umowy wynosi ok. 14,8 mld PLN brutto (co stanowi ponad 92% całkowitego kosztu programu). Cała trójka ma być przekazana zamawiającemu do 2031 roku. Ostateczny kształt wyposażenia okrętów seryjnych będzie wynikał z wniosków wyciągniętych z przeprowadzonych badań prototypowej jednostki nr 1.

Fregaty Miecznik zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP w zakresie prowadzenia obserwacji i kontroli akwenów morskich, ochrony baz morskich, zwalczania celów nawodnych, podwodnych oraz lądowych znajdujących się w strefie brzegowej, jak również prowadzenia morskiej obrony powietrznej, w ramach realizacji przedsięwzięć narodowych i sojuszniczych w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.
Podstawowe parametry jednostek:
 • Długość całkowita – ok. 138 m,
 • Szerokość maksymalna – ok. 20 m,
 • Wysokość – ok. 10 m (1 pokład),
 • Wyporność maks. (łącznie z wyposażeniem dodatkowym i poszyciem) – ok. 7000 ton,
 • Zasięg – ok. 8000 mil morskich,
 • Prędkość maks. – 28 węzłów,
 • Napęd – 4 silniki wysokoprężne w układzie CODAD, 2 śruby nastawne,
 • Załoga – 120 osób + ok. 60 osób dodatkowego personelu.
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Aneks do umowy na Mieczniki – wszystkie fregaty dozbrojone”

 1. Peter

  Polen behöver också 3 korvetter med ASW, sjömål, luftvärn etc. Plus F-15EX2 som inte kostar 130 miljoner dollar styck, det är falskt bara för att Polen ska köpa fler F-35A, F-15EX2 kostar cirka 80 miljoner - 90 miljoner per styck, det är mycket plan för pengarna, P-8A, GlobalEye el. E-2D, Typhoon Tranche 5 med möjlighet till FCAS i framtiden, pengarna kommer att stanna i Europa och i Polen.

 2. Okręty bardzo potrzebne. Niestety z przyczyn prawdopodobnie politycznych siegnieto po systemy, które specyfikowano dla okretów brytyjskich,to powoduje ,ze na etapie początkowym otrzymamy w zasadzie fregaty totalnie niedozbrojone w systemy przeciwlotnicze( system camm służy do obrony okrętu)ale z duą możliwością systemów radiolokacyjnych. w zasadzie to bedą fregaty patrolowe za ogromne wręcz horendalne pieniądze.Podane koszty mówią o cenie jednostkowej 1,23 miliarda dolarów za okręt.Chcąc uzbroić go w systemy do obrony strefowej, nie wyobrażąm sobie innych niż amerykańsie sm6. dojdziemy do ceny amerykańskich Burków. śledzę rozwój programu miecznik i zawsze mu kibicowałem ale wydaje mi się , ze eksperci nie mieli wpływu na wybór czegokolwiek w tym okręcie(utajniania procedury wuboru i kosztów poszczególnych systemów) ,apodział kosztów miał tylko zamydlić obraz całości. podobnie jak postępuje się z Wisła i Narwią( kupujemy systemy wielokrotnie drożej niz inni, Camm er po kilka mln dolarów za sztukę, który będzie zwalczał tanie drony) Śledzę inne zakupy firmowane przez PGZ - samochody terenowe , podobno służące do rozpoznania na bazie koreańskiego odpowiednika hummwea kupujemy po 0,8 mln za sztukę. To trzeba przejrzec

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc