Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuzi odbierają pierwsze pociski MBDA Mica po wydłużeniu resursów

DGA odebrała pierwszą partię pocisków MBDA Mica, które przeszły proces modyfikacji i wydłużenia resursów. Fot. Łukasz Pacholski

29 czerwca francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych poinformowało, że w czerwcu Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) odebrała pierwszą partię kierowanych pocisków powietrze-powietrze MBDA Mica, które przeszły zabieg modyfikacji i wydłużenia resursów technicznych.


Pierwsza transza objęła 14 pocisków. Łącznie MBDA zrealizuje usługę na 300 sztukach rakiet. Kontrakt pomiędzy producentem oraz DGA został podpisany 9 listopada 2018 roku i obejmuje dwa elementy. Modyfikację i wydłużenie resursów 300 już eksploatowanych przez Francuzów pocisków oraz produkcję i dostawy 567 fabrycznie nowych Mica NG. W przypadku używanych egzemplarzy, recertyfikacja pozwoli na eksploatację przynajmniej do 2030 roku na wszystkich typach odrzutowych samolotów bojowych znajdujących się w zasobach francuskich sił zbrojnych. Dzięki temu możliwe będzie bezpieczne przejście na pociski Mica NG, których dostawy rozpoczną się w 2026 roku. Zgodnie z harmonogramem, do 2026 roku MBDA zakończy prace przy pierwszej części umowy (obejmującej modyfikacje i wydłużenie resursów).

Dostarczane przez koncern MBDA pociski Mica to podstawowe uzbrojenie klasy powietrze-powietrze francuskich samolotów bojowych. Były dostarczane w dwóch odmianach, różniących się systemem naprowadzania. Obecnie Dassault Rafale zostały już także zintegrowane z pociskami dalekiego zasięgu MBDA Meteor – w tej konfiguracji m.in. wykonują loty patrolowe w polskiej przestrzeni powietrznej.

W przypadku systemu Mica, dzięki ostatnim sukcesom marketingowym samolotów Rafale, grono użytkowników (w wersji powietrze-powietrze) rozszerza się na kolejne państwa. Wśród nich można wymienić Egipt, Grecję, Indie, Katar oraz Chorwację.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc