Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

MBDA z kolejną umową na produkcję i dostawy pocisków MICA NG

MBDA podpisała kolejny kontrakt na produkcję i dostawy pocisków MICA NG. Uzbrojenie trafi do francuskiego lotnictwa wojskowego. Fot. Łukasz Pacholski

18 marca koncern MBDA poinformował o podpisaniu umowy z francuską Generalną Dyrekcją ds. Uzbrojenia (DGA) w sprawie zamówienia kolejnej partii pocisków powietrze-powietrze MICA NG.

Sama umowa została zawarta 5 marca i obejmuje produkcję 367 sztuk MICA NG. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2028-2031. Jest to element wieloletniego programu modernizacji sprzętowej francuskich sił zbrojnych, który został zatwierdzony w 2018 roku. W jego ramach zaplanowano zakup dużej liczby pocisków MICA NG. Pierwsza partia pocisków MICA NG została zamówiona przez DGA w listopadzie 2018 roku. Wówczas umowa obejmowała 200 sztuk, a dodatkowo modernizację do nowego standardu 300 pocisków pochodzących z zasobów francuskich sił zbrojnych. Dostawy tej partii mają rozpocząć się w 2026 roku. Nosicielami będą wielozadaniowe samoloty bojowe Dassault Rafale.

Nowa generacja pocisków MICA jest opracowywana jako odpowiedź na ewolucję pola walki w powietrzu. Ma to związek z rosnącą liczbą konstrukcji 5. generacji, cechujących się ograniczoną powierzchnią odbicia radiolokacyjnego. Rodzina NG ma być produkowana w dwóch odmianach (jak dotychczas). Wersja naprowadzana na podczerwień otrzyma nowy układ naprowadzania o zwiększonej czułości, natomiast odmiana z radiolokacyjnym układem ma zostać zintegrowana z anteną klasy AESA.

W ciągu lat MBDA wyeksportowała kilka tysięcy pocisków MICA. W przypadku samolotów-nosicieli, zostały zintegrowane z rodziną Dassault Mirage 2000, Dassault Rafale. Dodatkowo, na zlecenie Indii, rozpoczęto proces integracji z samolotami Suchoj Su-30MKI.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc