Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Myśliwce Rafale z pociskami Meteor w Polsce [WIDEO]

Airbus A330 MRTT w towarzystwie dwóch Rafale z pociskami MBDA Meteor na węzłach podkadłubowych. Fot. Chef d'état-major des armées (twitter.com/CEMA_FR).

27 lutego Siły Zbrojne Francji opublikowały informację o przebazowaniu na wschodnią flankę NATO samolotów myśliwskich. W przypadku polski będą to myśliwce wielozadaniowe Dassault Aviation Rafale uzbrojone w pociski rakietowe „powietrze–powietrze” MBDA Meteor. Według francuskich mediów będzie to operacyjny debiut Meteorów.


Francja przebazuje cztery myśliwce Dassault Aviation Mirage 2000-5F z Groupe de chasse 1/2 „Cigognes” do bazy lotniczej Ämari w Esstonii. Mirage dołączą do już tam stacjonujących myśliwców wielozadaniowych F-15E Strike Eagle US Air Force i czterech belgijskich F-16AM Fighting Falcon, które wypełniają tam zadania misji Baltic Air Policing. Natomiast do Polski przylecą cztery myśliwce Rafale F3R i samolot tankowania powietrznego Airbus A330 MRTT Phénix. Gdy poprzednio, czyli w 2014 r., myśliwce Rafale były w Polsce, stacjonowały w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Francuski resort obrony nie podał, która jednostka lotnicza wyekspediuje swoje myśliwce do Polski. Natomiast na opublikowanych w mediach społecznościowych filmikach widać odlatujące myśliwce Rafale uzbrojone w parę pocisków rakietowych „powietrze–powietrze” MBDA MICA IR, parę MICA EM i parę najnowszych Meteor z napędem strumieniowym. Dzięki niemu pociski Meteor górują nad konkurencyjnymi pociskami tej klasy pod względem odległości i wysokości lotu zwalczanych celów powietrznych. Rafale F3R to wersja tego myśliwca wyposażona w radiolokator pokładowy Thales RBE2 z anteną AESA.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 comments on “Myśliwce Rafale z pociskami Meteor w Polsce [WIDEO]”

  1. Kuźwa niech lecą na Ukrainę zniszczyć pierdolonych Rosjan i pomogą Biednej Ukrainie a nie tylko przechwalają jakie to maszyny latają

  2. Ziobro bardzo dobrze rozumie. Gorzej z innymi. Trzeba przede wszystkim myśleć o Polsce a wtedy też i pomoc innym.

  3. Do ciężkiej cholerny czy wam rozumy poodbierało? Ruscy szpiegów nie potrzebują bo dzięki wam znają wszystkie cele strategiczne! To jak podać namiary GPS do wycelowania rakiet..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc