Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ekwador kupuje kolejne samoloty Airbus C-295

Fot. Łukasz Pacholski

18 października Prezydent Republiki Ekwadoru poinformował, że Ministerstwo Obrony tego kraju podpisało kontrakt z koncernem Airbus w sprawie zakupu dwóch kolejnych lekkich samolotów transportowych rodziny C-295.

Jak wskazuje komunikat, jeden z samolotów trafi do lotnictwa morskiego, a drugi lotnictwa armii. Szczegóły pozostają obecnie niejawne. Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Obrony Ekwadoru, maszyny będą wykorzystywane do transportu personelu oraz ładunków, wspierać działania humanitarne oraz inne służby porządku publicznego. Dodatkowo mają wspierać inne siły w dozorze obszarów morskich. Będą to kolejne maszyny tego typu, trzy zakupione w 2014 roku, służą w Siłach Powietrznych tego kraju.

Nie można wykluczyć, że podpisanie kontraktu na dwa samoloty dla Ekwadoru miało miejsce w połowie bieżącego roku. We wrześniu, przy okazji dostawy pierwszego C-295MW do Indii, Airbus (w notatce prasowej) poinformował o zwiększeniu liczby użytkowników do 41 (z 39) oraz ogólnej sprzedaży samolotów rodziny C-295 do 283 sztuk (o dwie więcej niż jeszcze w maju). Wówczas nie informowano o sprzedaży nowych maszyn.

Program C-295 to jeden z największych sukcesów koncernu Airbus w segmencie lotnictwa wojskowego. Dotychczasowe zamówienia opiewają na 283 egzemplarzy spośród których dostarczono ponad 210. Ważnym punktem przemysłowym projektu są zakłady Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo utworzono tam centrum serwisowe. W Ameryce Południowej, poza Ekwadorem, z samolotów C-295 korzystają Brazylia, Kolumbia oraz Chile.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc