Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie podpisały kontrakt na zakup C-295

Airbus zawarł umowę na dostawę 56 samolotów C-295 do Indii. Jest to wielki sukces programu, który zbliża go do 300 maszyn seryjnych. Fot. Airbus

24 września koncern Airbus poinformował, że Indie podpisały umowę dotyczącą zakupu na potrzeby Sił Powietrznych tego kraju 56 wielozadaniowych lekkich samolotów transportowych Airbus C-295. Powyższy sukces kończy wieloletni proces zamówienia maszyn, które będą stanowić ważne ogniwo rozwoju i modernizacji lotnictwa indyjskiego.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami szesnaście pierwszych samolotów zostanie dostarczonych przez koncern Airbus z linii montażowej znajdującej się w Sewilli. Pozostałe 40 zostanie zbudowanych i zmontowanych na licencji w zakładach Tata Advanced Systems w Indiach. Jest to związane z chęcią zacieśnienia współpracy przemysłowej z Indiami, a jednocześnie element rozwoju lokalnego sektora obronnego. Dostawy pierwszych szesnastu maszyn mają zostać zrealizowane w ciągu czterech lat, co ciekawe zostaną wyposażone w system WRE produkcji indyjskiej.

W strukturach Sił Powietrznych Indii samoloty Airbus C-295 zastąpią obecnie eksploatowane Hawker Siddeley HS 748. Jest to duży sukces europejskiego producenta, w którym będą uczestniczyć także należące do koncernu Airbus zakłady PZL Warszawa Okęcie S.A. Jest to dostawca elementów struktury kadłuba, a także wiązek elektrycznych.

Indie stały się 35. klientem na lekkie samoloty transportowe C-295. Dzięki nowemu zamówieniu program osiągnął sprzedaż 278 egzemplarzy, spośród których dostarczono już 200. Cała globalna flota wylatała ponad 500 mln godzin. W dotychczasowej eksploatacji utracono przynajmniej dwa egzemplarze (23 stycznia 2008 roku katastrofa polskiego C-295M w Mirosławcu oraz 9 listopada 2012 katastrofa algierskiego samolotu we Francji). Dodatkowo nadal brak informacji o losie ciężko uszkodzonego hiszpańskiego C-295M, który uległ rozbiciu w kwietniu 2019 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc