Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy operacyjny CC-295 przyleciał do Kanady

25 września koncern Airbus poinformował, że do Kanady przybył pierwszy wielozadaniowy samolot patrolowo-ratowniczy CC-295. Łącznie w ramach programu FWSAR europejski potentat dostarczy szesnaście maszyn tego typu. 

Pierwszy egzemplarz został przebazowany do bazy Comox w Kolumbii Brytyjskiej w połowie września, lądując w macierzystej bazie 17 września bieżącego roku. W ciągu najbliższych tygodni do Kanady przylecą dwa kolejne CC-295, które zostały już formalnie odebrane przez zamawiającego. Ostatni CC-295 trafi do użytkownika w 2022 roku. Podobnie jak w przypadku całego programu C295, część struktury płatowa oraz innych podzespołów są produkowane w należących do koncernu Airbus zakładach PZL Warszawa-Okęcie. 

Kontrakt na zakup nowych samolotów patrolowo-ratowniczych FWSAR został podpisany w grudniu 2016 roku. Poza szesnastoma egzemplarzami obejmował jeden samolot przeznaczony do szkolenia personelu (dostarczony w lutym 2020 roku, nie posiadał pełnego wyposażenia misyjnego) oraz budowę centrum szkolno-logistycznego dla całej floty - będzie mieścić się właśnie w bazie Comox w Kolumbii Brytyjskiej. W Kanadzie CC-295 zastąpią dotychczas używane samoloty patrolowo-ratownicze C-130H Hercules oraz CC-115 Buffalo. Będą stacjonować w czterech bazach rozsianych na terenie Kanady i wspierać różne służby wojskowe i cywilne. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Kanady
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc