Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus C295 numer 200

CC-295 nr 295008 to ósmy z 16 egzemplarzy zamówionych przez Kanadę w ramach programu FWSAR. Fot. Airbus

W zakładach Airbus Defence & Space w Sewilli w Hiszpanii 9 lipca odbyło się uroczyste przekazanie użytkownikowi samolotu C295 z numerem fabrycznym 200. Maszyna w wersji patrolowo-ratowniczej trafiła do lotnictwa wojskowego Kanady.

CC-295 noszący numer 295508 został oblatany w marcu br. i jest ósmym z 16 egzemplarzy zamówionych w ramach kanadyjskiego programu FWSAR (Fixed-Wing Search and Rescue). Pierwszy samolot tego typu został dostarczony do 19. Skrzydła stacjonującego w Comox na zachodnim wybrzeżu Kanady we wrześniu 2020 r.

Projekt FWSAR zakłada osiągnięcie przez nowe samoloty ratownicze wstępnej gotowości operacyjnej w 2022 r., a pełnej gotowości dwa lata później. Koszty wdrożenia i wsparcia eksploatacji CC-295 przez 11 lat od podpisania umowy (do 2027 r.) mają wynieść 2,4 mld dolarów kanadyjskich. Całkowity koszt projektu do 2042 r. jest szacowany na 4,7 mld USD.

Od oblotu w 1997 r. producent zebrał zamówienia na 215 samolotów C295, są one obecnie eksploatowane przez 34 operatorów wojskowych i cywilnych. Jednym z największych użytkowników typu są polskie Siły Powietrzne, posiadające 16 egzemplarzy w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie. C295 są używane m.in. przez wojska lotnicze Hiszpanii, Egiptu, Algierii, Brazylii, Kolumbii, Finlandii, Czech, Indonezji, Kazachstanu, Portugalii i Filipin.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc