Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

C295M do modernizacji

27 lipca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego z firmą Airbus Defence & Space w sprawie modernizacji i unifikacji floty lekkich samolotów transportowych C295M eksploatowanych przez 8. Bazę Lotnictwa Transportowego w Krakowie. 

W ramach powyższej procedury Inspektorat Uzbrojenia planuje uzyskać szczegółową wiedzę w zakresie przygotowania specyfikacji technicznej do projektu modernizacji/unifikacji wyposażenia samolotów C295M. Prace mają zostać zrealizowane do 30 czerwca 2021 roku, a skierowanie zapytania wyłącznie do koncernu Airbus wynika z faktu, że jest producentem maszyn i nie udziela innym podmiotom praw do produkcji, dystrybucji oraz modernizacji. Ewentualne prace mogłyby być prowadzone w należących do europejskiego giganta zakładach PZL Okęcie S.A., gdzie znajduje się centrum serwisowe realizujące prace na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej oraz innych użytkowników. 

Pierwsze samoloty C295M trafiły do Sił Powietrznych w 2003 roku – na mocy kontraktu z 2001 roku zamówiono osiem egzemplarzy. W kolejnych latach rosnące potrzeby transportowe, a także zobowiązania na rzecz innych służb, spowodowały kontynuację zakupów (po dwa w 2007 i 2008 roku, a pięć w latach 2012-13). Łącznie Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło siedemnaście sztuk, spośród których w eksploatacji znajduje się szesnaście (jeden rozbił się 23 stycznia 2008 roku w katastrofie pod Mirosławcem).  

Na mocy kontraktu z czerwca 2012 roku zakontraktowano także dziesięcioletni serwis całej floty. Od 2011 roku prowadzono okresowe przeglądy co osiem lat eksploatacji, która jest wyjątkowo intensywna – C295M zabezpieczają m.in. potrzeby kontyngentów wojskowych. 

Ewentualna modernizacja obejmie najprawdopodobniej pełną unifikację wyposażenia pokładowego. Dodatkowo możliwością jest wykorzystanie części komponentów z wersji C295W – ze względu na zmiany strukturalne, nie wszystkie elementy tego programu będą możliwe do zastosowania w C295M. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc