Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dubai Airshow 2021: Kontrakt na drugą transzę Rafale dla Egiptu wchodzi w życie

Dassault otrzymał zaliczkę, która pozwala na rozpoczęcie prac przy realizacji zamówienia na 30 samolotów Rafale, które trafią do Egiptu. Fot. Dassault Avation

15 listopada, w czasie Międzynarodowego Salonu Lotniczego Dubai Airshow 2021, francuski koncern Dassault Aviation poinformował, że kontrakt na dostawę 30 wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale dla Egiptu wchodzi w życie. Powyższa informacja oznacza, że rząd w Kairze przelał zaliczkę otwierającą drogę do realizacji zamówienia.

W ramach powyższej umowy Dassault dostarczy 30 samolotów, dzięki czemu Egipt stanie się drugim pod względem liczby użytkownikiem Rafale na świecie (po Francji). Podpisanie międzyrządowej umowy dotyczącej zamówienie drugiej transzy samolotów miało miejsce 4 maja bieżącego roku – wraz z pakietem dodatkowym, obejmującym uzbrojenie i wyposażenie, ma ona kosztować około 4,5 mld USD. 85% kwoty pochodzi z kredytu gwarantowanego przez rząd francuski. Ma on być spłacany przez 10 lat.

Egipt jest pierwszym eksportowym użytkownikiem samolotów Dasasult Rafale. W lutym 2015 roku podpisano kontrakt na 24 samoloty wraz z szerokim pakietem uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego (obejmującego m.in. pociski manewrujące MBDA SCALP). Ich dostawy zrealizowano w okresie 2015-2018. W styczniu 2019 roku, w katastrofie, utracono jeden z samolotów. W 2020 roku, po raz pierwszy, władze egipskie potwierdziły, że maszyny są wykorzystywane bojowo na obszarze Bliskiego Wschodu – w styczniu tego roku poinformowano o przynajmniej jednym ataku na obozy islamskich fundamentalistów na terenie Libii. W czerwcu 2016 roku rozpoczęto negocjacje w sprawie zakupu przynajmniej dwunastu kolejnych egzemplarzy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc