Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Cougary trafiły do 18. Batalionu Dowodzenia

18. Batalion Dowodzenia w Siedlcach otrzymał już 26 samochodów opancerzonych Cougar. Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana

30 sierpnia 18. Dywizja Zmechanizowana poinformowała, że do plutonu ochrony 18. Batalionu Dowodzenia w Siedlcach trafiło już 26 opancerzonych samochodów terenowych Force Protection Inc. Cougar 4x4.


Jest to pierwsza informacja o dostawie wozów do jednostek liniowych. Tego typu przydział nie powinien zaskakiwać – według dostępnych informacji Cougary mają trafić do pododdziałów ochrony, inżynieryjnych oraz chemicznych. W pierwszej kolejności była mowa o jednostkach należących do 18. Dywizji Zmechanizowanej, jednak wydaje się, że część wozów zostanie dostarczona także do pozostałych. Ma to związek z potwierdzeniem wcześniejszych spekulacji dotyczących zastępowania przez Cougary aktualnie eksploatowanych opancerzonych pojazdów rodziny BRDM-2.

Przypomnijmy, w ramach programu EDA Polska przejęła od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych 300 samochodów Force Protection Inc. Cougar 4x4. Międzyrządowa umowa została zawarta w grudniu 2021 roku, a pierwsze wozy trafiły do Polski w czerwcu bieżącego roku. Koniec dostaw zaplanowano w IV kwartale bieżącego roku.

W ramach umowy Polska zapłaciła 27,5 mln USD za ich rozkonserwowanie, transport do kraju oraz szkolenie personelu. Dodatkowe środki budżetowe pochłonie ich przygotowanie do eksploatacji w Polsce – prace są realizowane przez dwa bataliony remontowe wsparte przez inne jednostki Wojska Polskiego. Więcej informacji można przeczytać w sierpniowym numerze magazynu Wojsko i Technika, gdzie znajduje się relacja z wizyty w należącym do 1. Pomorskiej Brygady Logisytcznej 52. Batalionie Remontowym w Czarnem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc