Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze Cougary trafiły do Polski

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski trafiły pierwsze z 300 opancerzonych samochodów Cougar 4x4. Fot. USMC

20 czerwca minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski trafiły pierwsze z 300 opancerzonych samochodów klasy MRAP Force Protection Inc. Cougar 4x4 przejęte poprzez procedurę EDA od rządu Stanów Zjednoczonych.


Zgodnie z komunikatem Mariusza Błaszczaka, który został upubliczniony w mediach społecznościowych, pojazdy już wkrótce trafią do jednostek wojskowych rozlokowanych na wschodzie Polski. Jak wskazał 7 czerwca ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, wybrane przez MON pojazdy charakteryzują się niewielkim (wynoszącym około 200 km) przebiegiem. Przypomnijmy, umowa w sprawie przejęcia 300 samochodów Force Protection Inc. Cougar 4x4 została podpisana w grudniu 2021 roku. Pojazdy, pochodzące z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, zostały przejęte za darmo, a Polska zapłaciła jedynie za ich rozkonserwowanie, transport do kraju oraz szkolenie personelu kwotę 27,5 mln USD.

Nie można wykluczyć, że tak duża liczba pojazdów pozwoli na wycofanie i zastąpienie całej floty opancerzonych samochodów BDRM-2.

Przejęte przez Wojsko Polskie pojazdy Cougar 4x4 będą kolejnymi wozami kategorii MRAP. W 2014 roku rząd Stanów Zjednoczonych (także poprzez procedurę EDA) przekazał Polsce 45 wozów Oshkosh M-ATV, które trafiły do jednostek Wojsk Specjalnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Pierwsze Cougary trafiły do Polski”

  1. Pytanie co dalej z Pegazem ?
    Jeżeli licencyjne pojazdy Tatry z Autosana się sprawdzą jako nośnik Gladiusa to pytanie czy lepiej bawić się w przetargi czy zamówić kolejne pojazdy w Autosanie.
    Francuski Fortrees firmy Arquus robiły świetne wrażenie, ale może Tatra też zbudowała coś solidnego

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc