Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Coraz bliżej dostaw Cougarów do jednostek Wojska Polskiego

18. Dywizja Zmechanizowała poinformowała, że pierwsze Cougary mają trafić do 18. Batalionu Dowodzenia. Fot. 10. Brygada Logistyczna

9 sierpnia 18. Dywizja Zmechanizowana poinformowała, że w należącym do 1. Pomorskiej Brygady Logisytcznej 52. Batalionie Remontowym w Czarnem zakończył się kurs kierowców pojazdów Cougar. Wkrótce pierwsze pojazdy trafią do jednostek dywizji.


Zgodnie z upublicznionym, w mediach społecznościowych, komunikatem, pojazdy trafią na wyposażenie 18. Batalionu Dowodzenia z Siedlec. Tego typu przydział nie powinien zaskakiwać – według dostępnych informacji Cougary mają trafić do pododdziałów ochrony, inżynieryjnych oraz chemicznych. W pierwszej kolejności mowa o jednostkach należących do 18. Dywizji Zmechanizowanej, jednak wydaje się, że część wozów zostanie dostarczona także do pozostałych. Ma to związek z potwierdzeniem wcześniejszych spekulacji dotyczących zastępowania przez Cougary aktualnie eksploatowanych opancerzonych pojazdów rodziny BRDM-2.

Przypomnijmy, w ramach programu EDA Polska przejęła od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych 300 samochodów Force Protection Inc. Cougar 4x4. Międzyrządowa umowa została zawarta w grudniu 2021 roku, a pierwsze wozy trafiły do Polski w czerwcu bieżącego roku. Koniec dostaw zaplanowano w IV kwartale bieżącego roku.

W ramach umowy Polska zapłaciła 27,5 mln USD za ich rozkonserwowanie, transport do kraju oraz szkolenie personelu. Dodatkowe środki budżetowe pochłonie ich przygotowanie do eksploatacji w Polsce – prace są realizowane przez dwa bataliony remontowe wsparte przez inne jednostki Wojska Polskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc