Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Amerykanie modernizują infrastrukturę stoczni remontowych

Departament Obrony podpisał umowę na modernizację stoczni remontowej Portsmouth Naval Shipyard. Fot. Portsmouth Naval Shipyard

13 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą 381 Constructors w sprawie rozbudowy infrastruktury stoczni remontowej Portsmouth Naval Shipyard znajdującej się w Kittery w stanie Maine. Projekt może kosztować do 1,7 mld USD.


Zgodnie z upublicznionymi informacjami, program (mający być zrealizowany do czerwca 2028 roku) zakłada budowę kompleksu suchych doków wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Całość ma pozwolić na realizację prac remontowych przy wielozadaniowych okrętach podwodnych z napędem jądrowym typu Virginia Block I – IV. Projekt obejmuje budowę dwóch doków (określonych jako Dry Dock #1 North oraz Dry Dock #1 West), które dołączą do jednego, znajdującego się w eksploatacji – jest on przeznaczony przede wszystkim do obsług starszych okrętów typu Los Angeles. Dodatkowo budowa obejmie liczne obiekty inżynierskie, a także systemy ochrony i cyberbezpieczeństwa. W momencie podpisania kontraktu uruchomiono pierwszą transzę środków budżetowych w kwocie 70 mln USD. Kolejne fundusze mają być wydawane w następnych latach.

Stocznia Portsmouth Naval Shipyard specjalizuje się w remontach okrętów podwodnych z napędem jądrowym od 1971 roku, kiedy zakończono w niej budowę jednostek tej klasy. Od 2010 roku realizuje prace remontowe przy okrętach typu Virginia. Dodatkowo specjaliści z Kittery są zaangażowani m.in. w dezaktywacje dotychczas eksploatowanych jednostek.

Zgodnie z deklaracjami Kongresu Stanów Zjednoczonych, stocznia Portsmouth Naval Shipyard i jej modernizacja są kluczowe dla utrzymania potencjału sił podwodnych US Navy w kolejnych dziesięcioleciach. Proces unowocześnienia infrastruktury jest prowadzony od kilku lat. Obecnie zlecona budowa kompleksu doków jest najważniejszym w projekcie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc