Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

500 tys. godzin nalotu śmigłowców Bell H-1Y/Z

Fot. Łukasz Pacholski

28 czerwca Bell Textron poinformował, że globalna flota śmigłowców H-1 (AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom) przekroczyła granicę 500 tys. godzin spędzonych w powietrzu. Przede wszystkim jest to zasługa głównego użytkownika, czyli Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Jak wskazał producent, obecnie globalna flota maszyn obu typów liczy łącznie blisko 400 egzemplarzy. Poza Korpusem Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych dwanaście AH-1Z Viper dostarczono do Bahrajnu, a wkrótce swoje pierwsze Vipery i Venomy odbierze Republika Czeska. Od wprowadzenia do eksploatacji, a więc 2007 roku, H-1 są intensywnie eksploatowane w licznych misjach ekspedycyjnych. Poza Irakiem i Afganistanem, śmigłowce tego typu należące do USMC pojawiają się w różnych miejscach na świecie – jest to związane m.in. z rejsami ekspedycyjnych grup desantowych.

Obecnie Bell Textron nie dysponuje dużymi zamówieniami. Rząd Stanów Zjednoczonych złożył propozycję sprzedaży dwunastu AH-1Z Viper Republice Słowacji (z dużym rabatem wynikającym z rozliczeń za broń przekazaną Ukrainie), a według rządu Nigerii dwanaście AH-1Z zostało zamówionych przez to afrykańskie państwo (brak potwierdzenia ze strony źródeł amerykańskich).

Z tego też względu Bell Textron skupia się na utrzymaniu dostarczonej floty oraz modernizacji. Obecnie kluczowym programem jest SIEPU, czyli modyfikacja systemu elektrycznego. Ma on zoptymalizować wykorzystanie energetyczne. W przyszłości ma to umożliwić rozbudowę potencjału operacyjnego.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc