Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wozy zabezpieczenia M88 HERCULES na Ukrainie

Na Ukrainie zarejestrowano wykorzystanie wozu zabezpieczenia technicznego rodziny M88. Jego pochodzenie jest na razie zagadką. Fot. Internet

1 lutego w Internecie opublikowano film, na którym widoczny jest amerykański wóz zabezpieczenia technicznego M88 HERCULES.

O pochodzeniu pojazdu niewiele wiadomo, lecz sądząc po kamuflażu, może to być wóz pochodzący z magazynów jednej z armii europejskich (np. Bundeswehra użytkowała 125 wozów zabezpieczenia M88A1 HERCULES pod nazwą Bergepanzer 1). Stany Zjednoczone Ameryki mają przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy osiem wozów zabezpieczenia technicznego M88 (zapewne w wersji A2), ale trafią one na Ukrainę najprawdopodobniej razem z czołgami M1A2 Abrams, a więc nie wcześniej, niż za kilka miesięcy. Na razie jedynym zachodnim wozem zabezpieczenia technicznego, jaki oficjalnie trafił na Ukrainę, jest niemiecki Bergepanzer 2 ‒ Ukraina otrzymała z Niemiec 13 egzemplarzy. BPz-2, obok Flakpanzer Gepard, są pojazdami, którym najbliżej do tak wyczekiwanych przez ukraińskich czołgistów zachodnich czołgów podstawowych ‒ obydwa powstały z wykorzystaniem podwozia czołgu Leopard 1.

Sam M88 pozostaje w służbie od 1961 r. Zaprojektowano go w firmie Bowen McLaughlin York, która po szeregu przekształceń, połączeń itd. stała się częścią koncernu BAE Systems. Pojazd zbudowano na bazie zespołów czołgów M48 i M60. Od chwili wejścia do służby M88 był wielokrotnie modernizowany. Wersja A1 otrzymała mocniejszy silnik, wersja A2 została już poważnie przekonstruowana (powiększony kadłub, wzmocnione opancerzenie, załoga zredukowana z pięciu do trzech osób itd.), zaś najnowszy wariant A3 ma nowe, hydropneumatyczne zawieszenie i siedem par kół nośnych, udoskonalony układ napędowy itd. Nawet najnowsza wersja, zaprojektowana w celu zapewnienia wsparcia najnowszym i najcięższym Abramsom (M1A2 SEPv3 i przyszły SEPv4), zachowuje ogólny układ konstrukcyjny pierwowzoru, z żurawiem o stałej konstrukcji uznawanej w większości sił zbrojnych za przestarzałą. Ponadto pojazdy wyposażone są w wyciągarki (główną i pomocniczą) oraz lemiesz do prowadzenia robót ziemnych. Obecnie 23 armie (wliczając ukraińską) używają M88 w różnych wersjach, a w przyszłości dołączą do nich Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc