Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojskowe narzędzie wielofunkcyjne na podwoziu RMMV HX 8×8

Wizja koparki UDS 214 na podwoziu HX 8×8. Rys. Rheinmetall

Koncern Rheinmetall AG poinformował 25 lutego, że firma Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV), we współpracy ze słowacką firmą CSM Industry, zaprezentowała nową wielofunkcyjną koparkę o dużej mobilności na podwoziu HX 8×8. Na podwoziu zamontowano koparkę UDS 214, wyprodukowaną przez wytwórcę żurawi i koparek CSM z siedzibą w Tisovcu na Słowacji.

Koparka na HX 8×8 została specjalnie zaprojektowana do operacji inżynieryjnych prowadzonych w warunkach bojowych i w ramach likwidacji skutków wypadków oraz klęsk żywiołowych. Ma możliwość wykonywania pełnego obrotu i została wyposażona w wysuwane ramię teleskopowe o maksymalnym wysięgu 14,60 m. Można na nim zamocować różnorodne narzędzia ‒ oprócz koparki także hak, hydrauliczny nóż czy osprzęt do kruszenia. To uniwersalne urządzenie może też podnosić ładunki o masie do 7,5 tony, a tym samym służyć jako żuraw pomocniczy. W razie potrzeby kabina operatora koparki może być opancerzona i wyposażona w system klimatyzacji.

Koparka na HX 8×8 to kolejny przykład współpracy Rheinmetall AG z partnerami z Europy Środkowej. Współdziałając z Rheinmetall AG CSM ma szansę zyskać dostęp do nowych rynków eksportowych, biorąc pod uwagę jak liczne jest grono użytkowników ciężarówek rodziny HX.

Niemiecka grupa przemysłowa oferuje Słowacji także inne możliwości współpracy z lokalnym przemysłem. Jedną z nich byłaby produkcja gąsienicowych bojowych wozów piechoty nowej generacji. Konkretnie dotyczy to oferty Węgier dla Słowacji na produkcję – rozwijanej przez Rheinmetall AG wspólnie z przemysłem węgierskim – rodziny gąsienicowych wozów bojowych Lynx KF41 Borsuk w przetargu na nowy bojowy wóz piechoty dla Słowacji (zbiam.pl)

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc