Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czołgi saperskie Kodiak dla Bundeswehry

Bundeswehra zamówiła 44 ciężkie wozy inżynieryjne Pionierpanzer 3 Kodiak. Fot. Rheinmetall.

12 maja koncern Rheinmetall AG poinformował o zawarciu umowy na dostawę Siłom Zbrojnym Republiki Federalnej Niemiec 44 ciężkich pojazdów inżynieryjnych Kodiak. Ze względu na wartość przekraczającą 25 mln EUR, zgodę na finansowanie projektu musiała wyrazić Komisja Budżetowa Bundestagu, co nastąpiło 14 kwietnia br.

Kontrakt zawarty przez Rheinmetall AG z Federalnym Biurem ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych RFN (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) ma wartość około 295 mln EUR brutto. Pierwszy pojazd ma być dostarczony w 2023 r., zaś ostatni w 2029 r. Zamówienie obejmuje także szereg dodatkowych produktów i usług związanych ze szkoleniem oraz logistyką.

Pionierpanzer 3 Kodiak to wóz inżynieryjny zbudowany na początku obecnego stulecia na bazie podwozia czołgu podstawowego Leopard 2. Bundeswehra będzie jego największym użytkownikiem, ponieważ wszyscy jego dotychczasowi użytkownicy (Szwecja, Szwajcaria, Holandia i Singapur) użytkują ok. 40 pojazdów. Dzięki układowi jezdnemu i napędowemu identycznemu z Leopardem 2, Kodiak może bez przeszkód współpracować z czołgami podstawowymi. Ułatwia to również stosunkowo silne opancerzenie. Podstawowym wyposażeniem roboczym pojazdu jest koparka z trzyczęściowym ramieniem, zamontowana centralnie w przedniej części pojazdu. Jej ramię koparki, poza wykonywaniem robót ziemnych, może również służyć do podnoszenia i przenoszenia ładunków ‒ łyżkę można bowiem zastąpić w tym celu innym narzędziem, np. chwytakiem. Ponadto Kodiak wyposażony jest w lemiesz o regulowanym kącie cięcia i pochylenia, w miejsce którego można zamocować trał przeciwminowy. Pojazd wyposażony został również w system wyciągarek z dwoma bębnami, które mogą pracować niezależnie. Zastosowanie lekkich lecz wytrzymałych lin umożliwia ich wymianę nawet jednemu żołnierzowi. Pracę trzyosobowej załogi ułatwia system kamer, służący do obserwacji otoczenia wozu, w szczególności zaś pola roboczego (zwłaszcza kamery zainstalowane na wysięgniku koparki i na lemieszu). Pojazd wyposażony jest w pomocniczy agregat prądotwórczy. Do samoobrony może służyć zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia, np. Rheinmetall Natter.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Czołgi saperskie Kodiak dla Bundeswehry”

  1. Ciekawe czy nasi " wspaniałomyślni " decydenci pojmą wreszcie że nowe WZT i czołgi saperskie dla wojska powinny być na tym samym podwoziu co nowy czołg podstawowy np. K2PL i tym samym armia będzie czerpać wiele korzyści z ujednolicenia nośników a także w przypadku jednego dużego i tak kompleksowego kontraktu możemy mieć wtedy silne argumenty negocjacyjne dla uzyskania atrakcyjnych warunków cenowych i transferów technologicznych przy licencyjnej produkcji w kraju.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc