Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czechy: kolejny etap badań pojazdów w programie nowego bojowego wozu piechoty

Do Czech na kolejny etap prób porównawczych trafiły już bojowe wozy piechoty, które rywalizują w przetargu na następcę BVP-2 (od lewej): BAE Systems CV90 Mk. IV, Rheinmetall AG Lynx KF41 i GDELS ASCOD 2. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej.

27 kwietnia Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o kolejnym etapie testach, jaki ma zostać przeprowadzony w ramach programu zakupu nowego bojowego wozu piechoty dla Armády České republiky. Wezmą w nim udział pojazdy: CV90 Mk. IV (BAE Systems), Lynx KF41 (Rheinmetall AG) i ASCOD (General Dynamics European Land Systems).

Będą one realizowane w obecności przedstawicieli wojska, Sekcji Uzbrojenia i Zakupów Ministerstwa Obrony, a także: Wojskowego Instytutu Technicznego (Vojenský technický ústav, VTÚ) i Wojskowego Instytutu Badawczego (Vojenský výzkumný ústav, VVÚ). Próby potrwają około sześcii tygodni, a ich zakończenie planowane jest na 6 czerwca br. Analiza ich wyników i ocena potrwają około dwóch tygodni. Zaplanowano przeprowadzenie 30 różnych testów, podczas których zweryfikowane zostaną parametry deklarowane przez producentów w dostarczonej dokumentacji, a także faktyczne możliwości pojazdów (ergonomia, mobilność, siła ognia itd.). Próby będą prowadzone na poligonach Březina i Libavá, w ośrodkach VTÚ w Vyškovie i Slavičínie, ośrodku VVÚ w Brnie, na lotnisku Přerov, w garnizonie 72. batalionu zmechanizowanego w Přáslavicach i w zakładachVOP CZ w Šenovie. Na 26 maja przewidziany jest VIP-day na poligonie w Libavie, podczas którego pojazdy zostaną zademonstrowane przedstawicielom rządu, sił zbrojnych, dziennikarzom itd. Łącznie w próbach weźmie udział ponad 200 osób, reprezentujących wszystkie zainteresowane strony.

Zwycięzca będzie mógł liczyć na kontrakt o szacunkowej wartości 53 mld CZK (ok. 2,464 mld USD), w ramach którego dostarczy Siłom Zbrojnym Republiki Czeskiej 210 nowych bwp i pojazdów specjalistycznych na ich bazie, które trafią do 7. Brygady Zmechanizowanej. Pojazdy te zastąpią przestarzałe BVP-2  (produkowane na licencji w Czechosłowacji BMP-2).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Czechy: kolejny etap badań pojazdów w programie nowego bojowego wozu piechoty”

  1. AČR zastąpi BWP również po batalione. Pierwszym będzie 74. batalion zmechanizowany, który niedawno został przekształcony z lekkiego batalionu zmotoryzowanego w batalion zmechanizowany. Dostawy mają się odbyć w październiku 2023 - 2027. Nie można jednak zapominać, że ACR chce nie tylko klasycznego BWP, ale 6 innych wersji (wersja dowódcza, rozpoznawcza, inżynieryjna, ratowniczo - holownicza, medyczna i obserwacyjna artyleryjska) ). W większości będą to klasyczne bojowe wozy piechoty.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc