Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

General Dynamics UK i MBDA prezentują niszczyciel czołgów Overwatch

GDUK i MBDA proponują British Army niszczyciel czołgów Overwatch. Fot. General Dynamics U.K

26 kwietnia General Dynamics UK, brytyjska filia amerykańskiego koncernu General Dynamics, zaprezentowała rakietowy niszczyciel czołgów Overwatch. Jest to wspólna propozycja GD UK – producenta nośnika i grupy MBDA – dostawcy systemu uzbrojenia, skierowana do British Army.

Overwatch to najnowszy znany wariant ciężkiego wozu rozpoznawczego rodziny Scout SV (Wielka Brytania ma otrzymać 589 takich pojazdów, opracowanych przez GDELS), której „wiodącym” przedstawicielem jest bojowy wóz rozpoznawczy Ajax. Niszczyciel czołgów to stosunkowo prosta konwersja pojazdu bazowego, a dokładniej transportera opancerzonego Ares, do funkcji nosiciela czteropojemnikowej wyrzutni wielozadaniowych pocisków kierowanych dalekiego zasięgu Brimstone. Jest to o tyle interesujące, że w innych propozycjach (np. przygotowanych dla Sił Zbrojnych RP w ramach programu Ottokar Brzoza, patrz WiT 11/2019) tak duże i ciężkie pojazdy przenoszą znacznie więcej pocisków, nawet do 24 (3×8 na podwoziu typu Krab). Sama integracja podwozia i wyrzutni nie stanowiła problemu ‒ być może instalacja wyrzutni mieszczącej większą liczbę pocisków gotowych do odpalenia wymagałaby poważniejszej ingerencji w strukturę kadłuba, czego w wozie Overwatch, będącym w istocie demonstratorem, zapewne chciano uniknąć.

Tym niemniej, wdrożenie do służby w ramach brygad ciężkich i szturmowych (Strike Brigade) Overwatchy miałoby pozwolić na znaczące wzmocnienie siły ognia brytyjskich wojsk lądowych, zarówno w obronie (która jest niejako tradycyjną domeną niszczycieli czołgów), jak i, dzięki dużemu zasięgowi pocisku Brimstone, podczas prowadzenia działań ofensywnych. Wydaje się, że to wartościowa propozycja, szczególnie że umożliwiłaby choć częściowe zachowanie potencjału British Army pomimo spodziewanych redukcji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “General Dynamics UK i MBDA prezentują niszczyciel czołgów Overwatch”

  1. W sytuacji gdyby Brimstone wygrał w przetargu na niszczyciel czołgów u nas,kolejne kroki to polonizacja i wykorzystanie pocisku w śmigłowcacg i myśliwcach(skoro Eurofighter może go przenosić dlaczego nie F-16)

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc