Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wodowanie Asterixa

16 października stocznia Davie Shipbuilding w Levis w kanadyjskiej prowincji Quebec odbyła się uroczystość wodowania jednostki zaopatrzeniowej Asterix, która przez najbliższe lata będzie wykorzystywana przez kanadyjską flotę.

Jednostka będzie leasingowana Ministerstwu Obrony w ramach programu Resolve – partnerstwa publiczno-prywatnego. Przez okres dziesięciu lat, stanowiący własność cywilną, zaopatrzeniowiec ma służyć flocie jako następca dla okrętów typu Protecteur. Będzie to kosztować 700 mln dolarów, w powyższej kwocie jest także koszt przebudowy i adaptacji do wymagań wojskowych. W kontrakcie zawarto także opcję późniejszego odkupienia przez Ministerstwo Obrony Kanady.

Asterix powstał poprzez przebudowę statku kontenerowego, zbudowanego w latach 2008-2010 w stoczni Lloyd Werft Wismar w Niemczech. W 2015 roku został odkupiony przez stocznię Davie Shipbuilding za kwotę około 25 mln dolarów w celu przebudowy, którą zrealizowano w Quebecu. Część wyposażenia pochodziła ze starych zaopatrzeniowców. Według planów, próby morskie mają rozpocząć się w listopadzie bieżącego roku i pozwolić na wdrożenie do eksploatacji na początku 2018 roku.

W ramach konwersji zrealizowano przebudowę kontenerowca do roli zaopatrzeniowca ładunków płynnych – głównym zadaniem ma być przekazywanie paliwa (do 8000 ton) na pokłady innych jednostek na morzu. Dodatkowo przygotowano miejsce do załadunku do 38 kontenerów z ładunkami suchymi. Na rufie znalazło się miejsce dla hangaru na dwa śmigłowce pokładowe CH-148 Cyclone lub CH-47F Chinook.

(ŁP) Foto: Davie Shipbuilding
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc