Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ważny etap dla produkcji PAC-3 MSE w WZL1

Wizualizacja hali produkcyjnej kluczowych zespołów startowych pocisków PAC-3 MSE na terenie dęblińskiego oddziału Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A. Źródło: Lockheed Martin.

Dzięki dostarczeniu sprzętu pozwalającego uruchomić w WZL1 linię produkcyjną kluczowych zespołów startowych pocisków PAC-3 MSE, Polska poczyniła ogromy krok naprzód w zakresie swojego zaangażowania w produkcję tych pocisków.

Lockheed Martin, wiodąca firma sektora lotniczego i obronnego, dostarczyła od niemieckiego producenta system nawijarek, który będzie używany do produkcji komór kontenerów startowych, stanowiących kluczowy element polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji. Pocisk PAC-3 MSE jest systemem amunicji precyzyjnego rażenia i stanowi istotny element przyszłego polskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Będzie to pierwszy sprzęt produkcyjny, który zostanie zainstalowany w nowej hali produkcyjnej komór kontenerów startowych, wybudowanej przez WZL1 w Dęblinie m.in. na potrzeby programu Wisła. Zakład ten, mający powierzchnię 3 tys. m2, będzie w stanie produkować do 150 komór kontenerów startowych rocznie. Komory startowe, które są kluczowym elementem systemu obrony przeciwrakietowej, stanowią podstawową obudowę konstrukcyjną pocisku PAC-3 MSE oraz interfejs między pociskiem a elementami układu wyrzutni.

- Ten ekscytujący, nowy projekt jest tylko jednym z 15, które realizujemy z polskimi firmami w wyniku wybrania przez polski rząd naszego pocisku PAC-3 MSE do obrony swoich obywateli przed zagrożeniami, takimi jak taktyczne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i statki powietrzne – powiedział dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Robert Orzyłowski.

- To kluczowy etap, który świadczy nie tylko o naszym stałym zaangażowaniu w rozwijanie głębokich relacji partnerskich z polskimi firmami, ale także o sile relacji, jaką mamy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej – dodał Orzyłowski

Firmy WZL1 i Lockheed Martin rozpoczęły współpracę w 2018 roku, w wyniku umowy o partnerstwie przemysłowym podpisanej przez Skarb Państwa RP i amerykańską firmę z sektora obronnego.

Pocisk PAC-3 MSE wykorzystuje unikalną technologię „hit-to-kill”, która pozwala wykrywać, śledzić i przechwytywać zagrożenia w postaci taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i statków powietrznych za pomocą bezpośredniego uderzenia. Polska oraz 10 innych państw wybrało pocisk przechwytujący PAC-3 MSE.

Lockheed Martin jest zaufanym partnerem polskiej obronności, przemysłu i gospodarki od ponad 20 lat. W ciągu ostatnich 10 lat firma zainwestowała w Polsce 1,8 mld USD. Dziś jej działalność zapewnia 6,7 tys. wartościowych miejsc pracy w Polsce, z czego 1,7 tys. w PZL Mielec – spółce, która należy do korporacji Lockheed Martin i jest jednym z czołowych polskich eksporterów uzbrojenia.

Firma WZL1, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), jest jedną z wiodących firm lotniczych w Europie, zaangażowaną w najnowocześniejsze technologie oraz innowacyjne rozwiązania. WZL1 świadczy usługi w zakresie obsługi technicznej, napraw, remontów, modyfikacji i modernizacji śmigłowców, remontów kapitalnych silników lotniczych, usług dla lotnictwa komercyjnego. Zajmuje się także produkcją struktur kompozytowych i wiązek kablowych, galwanizacją, malowaniem, badaniami nieniszczącymi, wykonywaniem usług dedykowanych dla potrzeb rynku cywilnego i wieloma innymi usługami.

Źródło: Lockheed Martin.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Ważny etap dla produkcji PAC-3 MSE w WZL1”

  1. Typowe dla amerykańskiej polityki to tylko mniej znaczące technologie mimo miliardowych kontraktów. Nigdy nie otrzymamy od nich poważnych transferów technologicznych dotyczących silników rakietowych, układów sterowania, łączności, głowic naprowadzających, elektroniki wykonawczej czy szczegółów oprogramowania. Dlatego warto rozwijać prężnie własny potencjał a przy wielu kontraktach np. na OPL. Narew zadbać o poważnego partnera z bogatym offsetem dla naszej zbrojeniówki.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc