Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

W Warszawie o współpracy przemysłów obronnych Polski i Republiki Korei

Polsko-Koreańska Konferencja Współpracy Przemysłów Obronnych, Warszawa, 29 listopada 2022 r. Fot. Andrzej Kiński

29 listopada, w Hotelu Marriott w Warszawie odbyła się pierwsza Polsko-Koreańska Konferencja Współpracy Przemysłów Obronnych. W świetle kontraktów, które Polska podpisała z południowokoreańskimi firmami w ostatnich miesiącach, konferencja adresowała potrzebę wymiany informacji, doświadczeń i wizji rozwoju pomiędzy przedstawicielami przemysłów zbrojeniowych obydwu krajów.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele resortów obrony narodowej i  przemysłu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Korei. Otwierając konferencję Ambasador Republiki Korei w Polsce Hoonmin Lim podkreślił, że od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Korei i Rzeczpospolitą Polską w 1989 r. obydwa kraje osiągnęły niezwykłe partnerstwo, które następnie przerodziło się w partnerstwo strategiczne. Koreański dyplomata podkreślił, że w Polsce działa obecnie ponad 300 firm z Republiki Korea, a nasz kraj jest najważniejszym partnerem Seulu w całej Europie – udział inwestycji zakontraktowanych nad Wisłą to ponad 54% wszystkich inwestycji na Starym Kontynencie.

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Fot. Andrzej Kiński

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił konieczność zwiększenia kompetencji polskiego przemysłu obronnego: Polski wkład w koreańskie projekty wyniósł do tej pory ponad 60 mld zł, wliczając w to projekty K2, K9, FA-50 i Chunmoo, a współpraca oparta o porozumienie na poziomie rządowym ma przynieść korzyści obu stronom. Dla Republiki Korei Polska to nowy rynek i doskonała baza do ekspansji w Europie, a dla Polski współpraca ma być kołem zamachowym dla gospodarki.

Hoonmin Lim, Ambasador Republiki Korei w Polsce. Fot. Andrzej Kiński

Minister obrony narodowej Republiki Korei Lee Jong-sup w nagranym wystąpieniu podkreślił, że tylko dzięki zrozumieniu na szczeblu politycznym możliwe było bardzo szybkie (oficjalnie mniej niż 200 dni) rozwinięcie współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego na tak dużą skalę, co nie ma precedensu w relacjach dwustronnych. Minister podkreślił, że sprzęt przeznaczony dla Polski opuścił fabryki w Korei już w październiku i jeszcze w grudniu zostanie dostarczony nad Wisłę. Lee Jong-sup wyraził przekonanie, że zarówno współpraca w zakresie pozyskania uzbrojenia, jak i rozwoju przemysłów obronnych obydwu krajów będą obopólnie korzystne.

Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., podkreślił, że polski przemysł od wielu lat współpracuje z partnerem południowokoreańskim w projekcie 155 mm armatohaubicy samobieżnej Krab. Ta współpraca zwiększa bezpieczeństwo naszego kraju, ale zamierzamy wspólnie budować kolejne generacje wyposażenia i sprzętu wojskowego nie tylko dla Wojska Polskiego, ale także na eksport.

Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.. Fot. Andrzej Kiński

W trakcie konferencji zaprezentowano także strukturę i zasady działania Agencji Planowania Zakupów Obronnych  (DAPA, Defense Acquisition Program Administration), a także potencjał 18 południowokoreańskich firm, których przedstawiciele przyjechali do Warszawy. Wiele z nich zorganizowało także swoje stoiska informacyjne przed salą, w której odbywała się konferencja.

Z ramienia polskiego przemysłu zaprezentowało się osiem podmiotów, w tym m.in.: PIT-RADWAR S.A., Łukasiewicz ‒  Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów czy WB Electronics. Możliwość zaprezentowania swoich kompetencji i produktów wszystkim uczestnikom konferencji umożliwiło poznanie wzajemnych możliwości przedstawicielom sektora państwowego, prywatnego i sił zbrojnych obydwu krajów.

Współpraca Polski z Republiką Korei obejmuje na dziś dostawę sprzętu wojskowego, know-how i transfer technologii w następujących projektach:

- K2 i K9;

- FA-50;

- Chunmoo.

Poza tym Ministerstwo Obrony Narodowej dokonało w Republice Korei zkupu kilkuset 40 mm granatników automatycznych K4 wraz z 500 000 szt. nabojami. Sumaryczna wartość tegorocznych umów zawartych przez przemysł obronny Republiki Korei najprawdopodobniej przekroczy próg 20 mld USD, ustanawiając tym samym rekord, a przychody lokalnym producentom broni zapewniły w znaczącym stopniu zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej… czytaj więcej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc