Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Udział Rheinmetall AG w dostawach bwp Marder do Grecji w ramach mechanizmu Ringtausch

Spółka Rheinmetall AG opublikowała komunikat prasowy, w którym informuje o swojej współpracy z rządem Republiki Federalnej, dotyczącej przekazywania z zasobów Bundeswehry bojowych wozów piechoty Marder 1A3 Grecji w ramach mechanizmu Ringtausch. Projekt ten polega na przekazywaniu uzbrojenia i sprzętu wojskowego niemieckiej produkcji (z zasobów Bundeswehry lub producentów) państwom-donatorom, które wcześniej wysłały broń z własnych zasobów walczącym z rosyjskimi najeźdźcami Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Programem tym objęto m.in. Grecję, która zadeklarowała przekazanie Ukraińcom 40 bwp BMP-1A1 Ost, które były do niedawna używane przez Wojska Lądowe Republiki Greckiej (Ellinikós Stratós), a obecnie znajdują się w rezerwie. W zamian rząd Niemiec zadeklarował dostarczenie Grecji  40 bojowych wozów piechoty Marder 1A3 wycofanych z eksploatacji w Bundeswehrze i będących obecnie własnością spółki Rheinmetall. Porozumienie międzyrządowe w tej sprawie zawarto 16 września. Mardery wytypowane do przekazania zostały skierowane jeszcze wiosną do zakładów Rheinmetall Landsysteme GmbH w Unterlüß, gdzie przechodzą niezbędne przeglądy i naprawy poprzedzające przekazanie nowemu użytkownikowi. Pierwsza partia 10 wozów została załadowana w Unterlüß na zestawy transportowe 11 października. Dotarły one do miejsca przeznaczenia 17 października Pierwsze bwp Marder dotarły do Grecji (zbiam.pl) i po raz pierwszy zaprezentowane publicznie 28 października w Salonikach podczas defilady wojskowej z okazji greckiego święta narodowego.

Rheinmetall prowadzi aktualnie prace przy kolejnych pojazdach, wspólnie z Bundeswehrą realizuje także dostawy do Grecji amunicji i części zamiennych, prowadzi także szkolenia załóg oraz techników. Kolejnych 10 wozów ma zostać przekazanych Grecji do końca listopada, a zakończenie całego projektu ma nastąpić w 2023 r.

Rheinmetall bierze także udział w co najmniej dwóch innych projektach w ramach mechanizmu Ringtausch, dotyczących przekazania siłom zbrojnym Czech i Słowacji czołgów podstawowych Leopard 2A4.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc