Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzeci samolot A330MRTT dostarczony do europejskiej jednostki MMU

Trzeci A330MRTT należący do MMU na lotnisku w Eindhoven. Fot. MMU

19 listopada na ternie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Eindhoven odbyła się uroczystość powitania trzeciego wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego A330MRTT przeznaczonego dla międzynarodowej jednostki MMU (Multinational Multirole Unit).

Samolot o rejestracji T-056 został dostarczony z zakładów koncernu Airbus. Co ważne jest to ważny element projektu - będzie to pierwsza maszyna, której bazą operacyjną będzie wojskowa część Międzynarodowego Portu Lotniczego w Kolonii, a po drugie będzie to pierwszy A330MRTT MMU przystosowany do realizacji zadań ewakuacji medycznej.

Łącznie, w ramach dotychczasowych umów, Airbus ma dostarczyć dziewięć samolotów transportowo-tankujących A330MRTT - będą one wspólnie eksploatowane przez personel należący do sił zbrojnych Holandii, Belgii, Luksemburga, Norwegii, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Czeskiej. Cały czas członkowie programu są otwarci na kolejnych chętnych, a umowa z koncernem Airbus obejmuje jeszcze możliwości zamówienia dwóch dodatkowych A330MRTT. Dzięki międzynarodowej inicjatywie (w której początkowo także znajdowała się Polska), europejskie państwa NATO otrzymają możliwość rozbudowy swojego potencjału w segmencie uzupełniania paliwa w powietrzu bądź zmodernizują już posiadane kompetencje (dzięki dołączeniu do MMU, Luftwaffe będzie mogła wycofać z eksploatacji swoje Airbus A310MRT).

Obecnie wśród większych państw NATO, które nie dysponują własnymi bądź wspólnymi możliwościami w zakresie tankowania powietrznego znajduje się m.in. Polska – w celu szkolenia pilotów potrzebuje współpracy sojuszników (przede wszystkim Stanów Zjednoczonych). Ministerstwo Obrony Narodowej, po wycofaniu się z programu MMU, rozpoczęło projekt Karkonosze, który znajduje się na etapie fazy analityczno-koncepcyjnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Trzeci samolot A330MRTT dostarczony do europejskiej jednostki MMU”

  1. Szkoda że z niego wyszliśmy tak czy tak samoloty MRTT musimy mieć podobnie jak AWACS gdybyśmy nawet byli w tym programie mam wątpliwości czy to wystarczy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc