Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy A330MRTT w barwach MMF

21 lutego fani lotnictwa w pobliżu Tuluzy opublikowali zdjęcia pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego Airbus A330MRTT przeznaczonego dla konsorcjum MMF w docelowym malowaniu.

Maszyna otrzymała holenderskie znaki przynależności państwowej co jest związane z faktem, że główną bazą międzynarodowej jednostki będzie Eindhoven – według planów samolot zostanie dostarczony użytkownikowi w maju bieżącego roku. Obecnie pozostają do zrealizowania kwestie zatwierdzenia dokumentacji oraz certyfikacji.

Dla międzynarodowej eskadry MMF zamówiono dotychczas osiem egzemplarzy – pierwszy z nich został oblatany w listopadzie 2018 roku, a w kolejnych miesiącach przeszedł proces zabudowy wyposażenia misyjnego. Będą eksploatowane przez międzynarodowe załogi składające się z sześciu państw członkowskich – Holandii, Belgii, Norwegii, Luksemburga, Niemiec oraz Republiki Czeskiej. Cały czas konsorcjum dysponuje opcjami na rozszerzenie floty do dwunastu sztuk. Główną bazą ma być Eindhoven, a część maszyn będzie stacjonować na niemieckim lotnisku Koln-Bonn. A330MRTT zastąpią holenderskie KDC-10 oraz niemieckie A310.

Europejskie konsorcjum cały czas jest otwarte na kolejne państwa. Przypomnijmy, w początkowym okresie formowania w grupie założycielskiej znajdowała się Polska, która ostatecznie nie przystąpiła do fazy zakupu samolotów – jednym z powodów tej decyzji był niezadowalający strony polskiej offset zaproponowany przez koncern Airbus.

(ŁP) Foto: Aviation Toulouse
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc