Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Śmigłowce Leonardo AW189 w niderlandzkiej służbie SAR

Śmigłowce AW189 będą (od listopada) wykorzystywane do zabezpieczenia niderlandzkiej strefy odpowiedzialności SAR. Fot. Bristow Group

19 stycznia amerykańska firma Bristow Group Inc. poinformowała o podpisaniu wieloletniej umowy z niderlandzką Agencją Materiałów Obronnych (Defensie Materieel Organisatie) w sprawie realizacji usługi lotniczego zabezpieczenia morskiej strefy odpowiedzialności SAR tego europejskiego kraju.

Umowa, mająca obowiązywać przez dziesięć lat z opcją wydłużenia o kolejne dwa, będzie realizowana od 4 listopada 2022 roku. W jej ramach śmigłowce należące do Bristow Group Inc. będą wspierać Straż Wybrzeża Niderlandów w zadaniach poszukiwawczo-ratowniczych SAR. Dyżury mają być pełnione w systemie 24/7 w oparciu o bazy zlokalizowane na dwóch lotniskach. W postępowaniu przetargowym usługodawca musiał zaproponować konkretną konstrukcję – w przypadku Bristow Group Inc. wybór padł na wielozadaniowe śmigłowce Leonardo AW189. Będą to kolejne wiropłaty tego typu wykorzystywane przez powyższą firmę do świadczenia usługi SAR na świecie (m.in. obecnie są używane także w Wielkiej Brytanii, gdzie także Bristow Group Inc. jest usługodawcą na rzecz brytyjskiej Straży Wybrzeża).

Obecnie Straż Wybrzeża Niderlandów wykorzystuje do zadań morskiego SAR dwa wielozadaniowe śmigłowce Airbus AS365N3 Dauphin, które stanowią własność firmy NHV Group. Powyższa usługa ma zakończyć się właśnie 3 listopada 2022 roku.

Wielozadaniowe śmigłowce Leonardo AW189 są produkowane i dostarczane klientom na całym świecie od 2014 roku. Dotychczas dostarczono już ponad sto egzemplarzy – wśród klientów służby porządku publicznego, firmy świadczące usługi transportowe, a także siły zbrojne. Co ważne, komponenty niezbędne do montażu wiropłatów tego typu powstają także w należących do Leonardo zakładach WSK PZL Świdnik S.A.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc