Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sea Ceptor ochroni nowe fregaty Type 31 Royal Navy

Produkowany przez MBDA system Sea Ceptor zapewni ochronę nowym fregatom Type 31, które otrzyma Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy). Il.: MBDA.

Produkowany przez MBDA system Sea Ceptor zapewni ochronę nowym fregatom Type 31, które otrzyma Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy). Brytyjskie Ministerstwo Obrony złożyło właśnie zamówienie na tę broń.

Sea Ceptor to w swojej klasie najnowocześniejszy na świecie morski system obrony powietrznej. Wykorzystując rakiety CAMM (Common Anti-Air Modular Missile), zapewnia zaawansowaną obronę powietrzną bliskiego zasięgu, jak i strefową obronę powietrzną. Pozwoli fregatom Type 31 na jednoczesną ochronę zarówno ich samych, jak i innych jednostek będących w pobliżu - przed już istniejącymi i przyszłymi zagrożeniami, w tym rakietowymi pociskami manewrującymi, samolotami uderzeniowymi oraz szybkimi łodziami szturmowymi.

Eric Beranger, prezes MBDA, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z najnowszego sukcesu rodziny CAMM. System Sea Ceptor został zaprojektowany, by zrewolucjonizować zasady walki w morskiej obronie powietrznej i szybko spełniamy złożone obietnice. CAMM będzie stanowił oręż fregat Type 31, które dołączyły do stale rosnącej listy okrętów, które ma ochraniać”.

Nowy kontrakt przewiduje integrację Sea Ceptor z systemami fregat Type 31, a także dostawę i instalację sprzętu okrętowego dla tych jednostek. Kontrakt przygotowany i zrealizowany w Wielkiej Brytanii stanowi część umowy o zarządzaniu portfelem (Portfolio Management Agreement - PMA), zainicjowanego w 2010 roku partnerstwa między brytyjskim Ministerstwem Obrony i MBDA w zakresie suwerennych zdolności projektowania i produkcji zaawansowanego technicznie uzbrojenia. PMA zapewnia brytyjskim siłom zbrojnym dostęp do światowej klasy sprzętu wojskowego i doprowadziło już do utrzymania ponad 4000 stanowisk pracy w brytyjskich zakładach MBDA, pozwalając osiągnąć oszczędności warte ponad 1,2 miliarda funtów.

Sea Ceptor stanowi uzbrojenie fregat Type 23 Królewskiej Marynarki Wojennej i będzie też chronił nowe fregaty Type 26. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii utrzymuje wspólne zapasy pocisków CAMM tak dla floty wojennej, jak i dla wojsk lądowych. Rodzina pocisków CAMM została wybrana przez stale rosnącą grupę innych krajów zarówno do morskiej, jak i lądowej obrony powietrznej.

Źródło: MBDA.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Sea Ceptor ochroni nowe fregaty Type 31 Royal Navy”

  1. Sea Ceptor dla okrętu przeciwlotniczego wielkości fregaty to trochę mało, decydenci od Miecznika mam nadzieję że będą o tym pamiętać, SM-6 bardzo drogi, ale najlepszy.

  2. Sea Ceptor z CAMM-ER pasowałby na nasze nowe korwety i do dozbrojenia obecnego ORP Ślązak jak i właśnie jako uzupełnienie systemów plot dalszego zasięgu wraz z Essm na zapowiadane trzy fregaty.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc