Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy kupują pociski MBDA Brimstone

Fot. MBDA

5 lipca koncern MBDA oraz niemieckie Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAANIBw) poinformowali o podpisaniu kontraktu w sprawie zakupu i dostaw kierowanych pocisków powietrze-ziemia Brimstone, które trafią na uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter.

Szczegóły kontraktu nie są znane. Wiadomo, że MBDA otworzy linię montażu ostatecznego w swoich niemieckich zakładach w Schrobenhausen. Pociski zwiększą możliwości uderzeniowe samolotów Eurofighter, które w najbliższych latach mają stanowić trzon uderzeniowy Luftwaffe. Zakup wpisuje się w program rozbudowy możliwości ofensywnych niemieckiego lotnictwa wojskowego, co z kolei jest wynikiem zmian geopolitycznych w Europie.

Eric Beranger, dyrektor generalny MBDA, powiedział: „Zakup Brimstone 3 przez Niemcy stanowi istotny wkład w standaryzowanie uzbrojenia w Europie i zwiększenie zapasów amunicji należącej do Bundeswehry. Nowa linia produkcyjna będzie pierwszą tego rodzaju instalacją poza Wielką Brytanią. Decyzja o jej ustanowieniu pokazuje wartość modelu współpracy MBDA w zapewnianiu suwerennych europejskich zdolności obronnych.”

Poza samolotami Eurofighter, pociski Brimstone 3 przechodzą obecnie proces integracji z innymi typami statków powietrznych, m.in. bojowymi bezzałogowymi aparatami latającymi Eurodrone oraz General Atomics MQ-9B SkyGuardian. Dodatkowo jest oferowany jako uzbrojenie platform naziemnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc