Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System Sea Ceptor firmy MBDA zamówiony dla fregat Canadian Surface Combatant

Kanada uzbroi fregaty CSC w system obrony powietrznej Sea Ceptor. Fot. MBDA

Firma MBDA otrzymała od Lockheed Martin Canada kontrakt na uzbrojenie w system obrony powietrznej Sea Ceptor nowych okrętów Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej, budowanych w programie Canadian Surface Combatant (CSC).

Wykorzystujący pocisk Common Anti-air Modular Missile (CAMM) Sea Ceptor będzie na nowych fregatach CSC spełniał rolę systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu (CIADS). Sea Ceptor zapewnia wyjątkową skuteczność w samoobronie, dzięki krótkiemu czasowi reakcji i możliwości błyskawicznego wystrzeliwania kolejnych rakiet, pozwalającym zwalczać wiele zagrożeń jednocześnie. Zastosowana w rakiecie najnowocześniejsza technologia zimnego startu - Soft Vertical Launch (SVL) - zapewnia uzyskanie strefy rażenia w promieniu pełnych 360° i elastyczność w walce na krótkich dystansach, zwykle kojarzoną tylko z wyrzutniami ruchomymi, wymagającymi bezpośredniego nakierowania na cel. Sea Ceptor zostanie zintegrowany z systemem zarządzania walką Combat Management System 330 (CMS 330) firmy Lockheed Martin Canada w wielowarstwowej obronie powietrznej. Pociski CAMM będą montowane po cztery w wyrzutni Extensible Launcher System (ExLS) firmy Lockheed Martin, należącej do rodziny systemów wyrzutni pionowych Mk41.

Udział MBDA w programie CSC wywrze pozytywny wpływ na miejscowy przemysł obronny i jego łańcuch dostaw dzięki kanadyjskiej polityce korzyści przemysłowych i technologicznych ITB (Industrial and Technological Benefits). Podpisany właśnie kontrakt zaowocuje znaczącymi inwestycjami MBDA w badania i rozwój w Kanadzie w odniesieniu do szerokiego zakresu technologii, takich jak sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo cybernetyczne i zaawansowane materiały. Inwestycje trafią do małych i średnich przedsiębiorstw, instytutów akademickich i innych kluczowych gałęzi przemysłu w całej Kanadzie, wspierając miejsca pracy związane z zaawansowanymi technologiami. Ponadto program CSC wzmocni partnerstwo między MBDA i Lockheed Martin Canada, które już zaowocowało wspólnym wdrożeniem systemów Sea Ceptor i CMS330 do zapewnienia światowej klasy zdolności obrony powietrznej na jednostkach Marynarki Wojennej Nowej Zelandii i Marynarki Wojennej Chile.

Éric Béranger, prezes MBDA, powiedział: „Cieszymy się, że otrzymaliśmy ten kontrakt i możemy uczestniczyć w tak ważnym dla Kanady programie zbrojeniowym. Sea Ceptor to technologie nowej generacji, które pozwolą chronić personel Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej podczas misji na całym świecie, prowadzonych przez nowe, zaawansowane fregaty CSC”

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “System Sea Ceptor firmy MBDA zamówiony dla fregat Canadian Surface Combatant”

  1. System Sea Ceptor z rakietami CAMM i CAMM-ER może być ważnym elementem obrony przeciwlotniczej także naszych przyszłych fregat i korwet w przypadku wyboru oferty MBDA. Gdyby tak udało się pozyskać równolegle system Narew z tymi samymi efektorami i odpowiednio zintegrować dowodzenie lądowymi i morskimi siłami OPL to Polska może zapewnić sobie całkiem dobrą warstwę ochronną bliskiego zasięgu do której trzeba dobudować kolejne warstwy. Efekt skali też będzie dla nas korzystny przy zakupie a ujednolicenie efektorów w późniejszej logistyce.
    Niestety decyzji na razie brak a porządny przetarg ze szczegółowym porównaniem wielu ofert dałby całościowe zestawienie poszczególnych systemów jak i potencjalnych korzyści dla naszego przemysłu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc