Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chile prezentuje pierwszą fregatę przezbrojoną w pociski Sea Ceptor

6 września Marynarka Wojenna Chile zaprezentowała pierwszy materiał filmowy przedstawiający zmodernizowaną fregatę rakietową Almirante Cochrane - pierwszą z trzech jednostek Typu 23, która przeszła proces unowocześnienia. 

Według dostępnych danych Almirante Cochrane rozpoczął proces modernizacji w marcu 2018 roku, a zakończył w listopadzie 2019 roku. Obecnie jednostka stacjonuje w Valparaiso, jednej z głównych baz Marynarki Wojennej tego kraju. Druga fregata, Almirante Lynch przechodzi próby po zakończonych pracach, a trzecia rozpoczęła pobyt w stoczni w czerwcu 2019 roku.  

Chile kupiło w Wielkiej Brytanii trzy wielozadaniowe fregaty rakietowe Typu 23. Jednostki pochodziły z nadwyżek Royal Navy i przez pierwszy okres służby nie przechodziły modernizacji. W 2017 roku władze podpisały kontrakt z korporacją Lockheed Martin w sprawie gruntownej modernizacji i przezbrojenia. Umowa ma wartość 180 mln dolarów, a prace są realizowane w lokalnej stoczni ASMAR. Wśród zmian wymienia się stację radiolokacyjną TRS 4D, system kierowania walką Lockheed Martin Canada CMS-330 oraz system przeciwlotniczy MBDA Sea Ceptor – podobnie jak w przypadku jednostek brytyjskich do ich przenoszenia wykorzystywane są dotychczasowe wyrzutnie systemu Sea Wolf. 

Obecnie wiadomo, że system przeciwlotniczy MBDA Sea Ceptor jest eksploatowany przez Wielką Brytanię i Chile. Dodatkowo prowadzone są prace przy modernizacji pary fregat MEKO 200 ANZAC należących do Nowej Zelandii, które zostaną przezbrojone w powyższy system. Także Brazylia zdecydowała się na uzbrojenie w nie fregat typu Tamandaré. 

Kadr z filmu z wejścia fregaty do portu w Valparaiso - fot. Marynarka Wojenna Chile

(Łukasz Pacholski) Foto: Marynarka Wojenna Chile
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc