Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sea Ceptory na nowozelandzkich fregatach

W drugiej połowie sierpnia kanadyjska Marynarka Wojenna upubliczniła pierwsze zdjęcia fregaty rakietowej HNZMS Te Kaha, która przechodzi proces modernizacji w stoczni Seaspan w kanadyjskim mieście Victoria w Kolumbii Brytyjskiej. 

Najważniejszą rzeczą, która rzuca się w oczy, to usunięcie wyrzutni Mk 41 (przeznaczonej dotychczas dla pocisków przeciwlotniczych RIM-7 Sea Sparrow) i montaż w jej miejscu nowych wyrzutni przeznaczonych dla pocisków MBDA Sea Ceptor. Jest to spore zaskoczenie, gdyż dotychczas władze Nowej Zelandii nie informowały o takim zabiegu, a MBDA promuje pociski Sea Ceptor wraz z Mk 41 (dzięki niewielkim wymiarom, w każdym stanowisku startowym można umieścić tzw. czteropak, czyli kontener z czterema pociskami).  

Według informacji uzyskanych w koncernie MBDA, decyzja o demontażu Mk 41 i montażu nowych (pojedynczych) pionowych wyrzutni nowego typu była indywidualną władz Nowej Zelandii. W ramach programu MLU modernizację w stoczni Seaspan w Kanadzie przejdą obie fregaty typu ANZAC (MEKO 200) znajdujące się w służbie Marynarki Wojennej Nowej Zelandii.  

Nowa Zelandia jest pierwszym eksportowym użytkownikiem systemu Sea Ceptor. Dotychczas trafił on na pokłady części fregat Typu 23, które są eksploatowane przez Royal Navy, a dodatkowo został wybrany jako docelowe uzbrojenie fregat Typu 23 służących w Chile, a także czterech fregat typu Tamandaré zamówionych przez Brazylię. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Marynarka Wojenna Kanady
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc