Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia użytkownikiem śmigłowców S-70M Black Hawk?

Wizja artystyczna śmigłowca S-70M Black Hawk w barwach służb porządku publicznego Rumunii. Fot. Lockheed Martin

27 stycznia prezes, należących do korporacji Lockheed Martin, Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. Janusz Zakręcki, poinformował o szczegółach oferty jaką zakłady z Mielca złożyły w przetargu na zakup dwunastu wielozadaniowych śmigłowców Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Rumunii.


Powyższe informacje mają częściowo związek z faktem, że rumuńska komisja przetargowa dokonała otwarcia ofert, co miało miejsce 18 stycznia. Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. okazały się najtańszym z trzech oferentów. Może to oznaczać, że Rumunia stanie się drugim państwem europejskim, które będzie eksploatować śmigłowce rodziny S-70i Black Hawk. Rywalami w postępowaniu byli Leonardo i Airbus. Werdykt komisji przetargowej powinien zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach. Nowe wiropłaty mają pełnić zadania na rzecz służb porządku publicznego – transportu personelu i sprzętu, misji poszukiwawczo-ratowniczych, ewakuacji medycznej czy zwalczania pożarów.

Jak poinformował Janusz Zakręcki, oferta PZL Sp. z o.o. obejmuje śmigłowce w wersji S-70M Black Hawk, a więc odmianę z certyfikatem cywilnym. Osiem maszyn ma być skonfigurowanych do realizacji zadań nad lądem, a pozostałe cztery w pełni dostosowane do działań morskich. Partnerami w rumuńskim programie mają być lokalne podmioty, w tym Romaero, gdzie planowane jest umieszczenie centrum obsługowo-serwisowego.Dotychczas śmigłowce rodziny S-70i Black Hawk trafiły do eksploatacji w jednym europejskim państwie - Polsce. Trzy egzemplarze znajdują się Policji, a cztery inne trafiły do Wojska Polskiego. Obecnie w Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. prowadzone są prace nad realizacją kontraktu z Filipinami, które zamówiły łącznie 16 egzemplarzy w wielozadaniowej wersji dla sił zbrojnych (sześć dostarczono w ubiegłym roku). Dodatkowo w realizacji są prace nad kolejnymi śmigłowcami przeznaczonymi dla Departamentu Leśnictwa stanu Kalifornia. Nie jest wykluczone, że S-70M Black Hawk zostaną także zaoferowane Chorwacji, której Ministerstwo Spraw Wewnętrznych także przygotowuje postępowanie przetargowe na trzy śmigłowce przeznaczone do wsparcia służb porządku publicznego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rumunia użytkownikiem śmigłowców S-70M Black Hawk?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc