Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia użytkownikiem śmigłowców S-70M Black Hawk?

Wizja artystyczna śmigłowca S-70M Black Hawk w barwach służb porządku publicznego Rumunii. Fot. Lockheed Martin

27 stycznia prezes, należących do korporacji Lockheed Martin, Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. Janusz Zakręcki, poinformował o szczegółach oferty jaką zakłady z Mielca złożyły w przetargu na zakup dwunastu wielozadaniowych śmigłowców Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Rumunii.


Powyższe informacje mają częściowo związek z faktem, że rumuńska komisja przetargowa dokonała otwarcia ofert, co miało miejsce 18 stycznia. Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. okazały się najtańszym z trzech oferentów. Może to oznaczać, że Rumunia stanie się drugim państwem europejskim, które będzie eksploatować śmigłowce rodziny S-70i Black Hawk. Rywalami w postępowaniu byli Leonardo i Airbus. Werdykt komisji przetargowej powinien zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach. Nowe wiropłaty mają pełnić zadania na rzecz służb porządku publicznego – transportu personelu i sprzętu, misji poszukiwawczo-ratowniczych, ewakuacji medycznej czy zwalczania pożarów.

Jak poinformował Janusz Zakręcki, oferta PZL Sp. z o.o. obejmuje śmigłowce w wersji S-70M Black Hawk, a więc odmianę z certyfikatem cywilnym. Osiem maszyn ma być skonfigurowanych do realizacji zadań nad lądem, a pozostałe cztery w pełni dostosowane do działań morskich. Partnerami w rumuńskim programie mają być lokalne podmioty, w tym Romaero, gdzie planowane jest umieszczenie centrum obsługowo-serwisowego.Dotychczas śmigłowce rodziny S-70i Black Hawk trafiły do eksploatacji w jednym europejskim państwie - Polsce. Trzy egzemplarze znajdują się Policji, a cztery inne trafiły do Wojska Polskiego. Obecnie w Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. prowadzone są prace nad realizacją kontraktu z Filipinami, które zamówiły łącznie 16 egzemplarzy w wielozadaniowej wersji dla sił zbrojnych (sześć dostarczono w ubiegłym roku). Dodatkowo w realizacji są prace nad kolejnymi śmigłowcami przeznaczonymi dla Departamentu Leśnictwa stanu Kalifornia. Nie jest wykluczone, że S-70M Black Hawk zostaną także zaoferowane Chorwacji, której Ministerstwo Spraw Wewnętrznych także przygotowuje postępowanie przetargowe na trzy śmigłowce przeznaczone do wsparcia służb porządku publicznego.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rumunia użytkownikiem śmigłowców S-70M Black Hawk?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc