Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Śmigłowce S-70i Black Hawk już na Filipinach

Pierwsze śmigłowce S-70i po wyładowaniu na lotnisku Clark. Fot. Martin Sadongdong

9 listopada w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Clark na Filipinach wylądował ciężki samolot transportowy Antonow An-124 Rusłan. Ładunkiem maszyny było pięć wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i Black Hawk zmontowanych w Polskich Zakładach Lotniczych i przeznaczonych dla sił zbrojnych Filipin.

Samolot wystartował z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Rzeszowie 7 listopada i wykonał po drodze jedno międzylądowanie w Kuwejcie. Łącznie rząd Filipin zakupił szesnaście śmigłowców S-70i Black Hawk. Pierwszy egzemplarz został wysłany do zamawiającego drogą morską, o czym Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. poinformowały w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Pozostała dziesiątka zostanie dostarczona partiami w późniejszym terminie, według harmonogramu umowy, zakończenie dostaw ma nastąpić do końca 2021 roku.

Kontrakt o wartości około 240 mln dolarów został podpisany w kwietniu 2019 roku. Oferta korporacji Lockheed Martin, do której należą zakłady PZL Sp. z o.o. w Mielcu, pokonała oferentów z Republiki Korei oraz Rosji. Obecnie żadna ze stron nie informuje o konfiguracji zamówionych maszyn. Dostępny materiał zdjęciowy wskazuje, że w Mielcu zamontowano m.in. radar pogodowy.

Siły zbrojne Filipin, dotychczas, eksploatowały jeden śmigłowiec rodziny S-70 Black Hawk, który został zakupiony w latach 90. XX wieku w celu przewozu ważnych osobistości. Zakup nowych wielozadaniowych śmigłowców transportowych był jednym z wniosków walk z islamskimi fundamentalistami w południowej części kraju.

Dla programu S-70i Black Hawk kontrakt na Filipinach to jeden z większych sukcesów w ostatnich miesiącach. Obecnie PZL Sp. z o.o. prowadzi działania produkcyjne związane z dalszą realizacją umowy. Dodatkowo na linii montażu ostatecznego znajdują się kolejne śmigłowce przeznaczone dla Departamentu Leśnictwa stanu Kalifornia, a także rozpoczęto proces doposażania czterech S-70i Black Hawk dostarczonych już do Wojska Polskiego – w trakcie prac otrzymają wyposażenie pozwalające na pełne wsparcie działań Komponentu Wojsk Specjalnych.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Śmigłowce S-70i Black Hawk już na Filipinach”

  1. Świdnik Mielec sprzedane to twarde fakty, dlatego wypada się tylko cieszyć kibicować korporacją i wyrobą tam produkowanym, po co modernizować stare Mi-24,gdy kupić można S70i z ppk np Spike w Mielcu, albo nowe W-3 jak Leonardo przestanie gniewać się na Sokoła

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc