Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Śmigłowce S-70i Black Hawk już na Filipinach

Pierwsze śmigłowce S-70i po wyładowaniu na lotnisku Clark. Fot. Martin Sadongdong

9 listopada w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Clark na Filipinach wylądował ciężki samolot transportowy Antonow An-124 Rusłan. Ładunkiem maszyny było pięć wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i Black Hawk zmontowanych w Polskich Zakładach Lotniczych i przeznaczonych dla sił zbrojnych Filipin.

Samolot wystartował z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Rzeszowie 7 listopada i wykonał po drodze jedno międzylądowanie w Kuwejcie. Łącznie rząd Filipin zakupił szesnaście śmigłowców S-70i Black Hawk. Pierwszy egzemplarz został wysłany do zamawiającego drogą morską, o czym Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. poinformowały w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Pozostała dziesiątka zostanie dostarczona partiami w późniejszym terminie, według harmonogramu umowy, zakończenie dostaw ma nastąpić do końca 2021 roku.

Kontrakt o wartości około 240 mln dolarów został podpisany w kwietniu 2019 roku. Oferta korporacji Lockheed Martin, do której należą zakłady PZL Sp. z o.o. w Mielcu, pokonała oferentów z Republiki Korei oraz Rosji. Obecnie żadna ze stron nie informuje o konfiguracji zamówionych maszyn. Dostępny materiał zdjęciowy wskazuje, że w Mielcu zamontowano m.in. radar pogodowy.

Siły zbrojne Filipin, dotychczas, eksploatowały jeden śmigłowiec rodziny S-70 Black Hawk, który został zakupiony w latach 90. XX wieku w celu przewozu ważnych osobistości. Zakup nowych wielozadaniowych śmigłowców transportowych był jednym z wniosków walk z islamskimi fundamentalistami w południowej części kraju.

Dla programu S-70i Black Hawk kontrakt na Filipinach to jeden z większych sukcesów w ostatnich miesiącach. Obecnie PZL Sp. z o.o. prowadzi działania produkcyjne związane z dalszą realizacją umowy. Dodatkowo na linii montażu ostatecznego znajdują się kolejne śmigłowce przeznaczone dla Departamentu Leśnictwa stanu Kalifornia, a także rozpoczęto proces doposażania czterech S-70i Black Hawk dostarczonych już do Wojska Polskiego – w trakcie prac otrzymają wyposażenie pozwalające na pełne wsparcie działań Komponentu Wojsk Specjalnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Śmigłowce S-70i Black Hawk już na Filipinach”

  1. Świdnik Mielec sprzedane to twarde fakty, dlatego wypada się tylko cieszyć kibicować korporacją i wyrobą tam produkowanym, po co modernizować stare Mi-24,gdy kupić można S70i z ppk np Spike w Mielcu, albo nowe W-3 jak Leonardo przestanie gniewać się na Sokoła

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc