Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny zakupiły S-70i Black Hawk

7 czerwca Ministerstwo Obrony Filipin poinformowało, że w kwietniu podpisało kontrakt z koncernem Lockheed Martin w sprawie zakupu i dostaw szesnastu wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i Black Hawk. Wiropłaty zostaną zmontowane w zakładach PZL Mielec.

Według komunikatu rządu filipińskiego, dostawy nowych śmigłowców mają rozpocząć się w trzecim kwartale 2020 roku i mają zostać zakończone do końca 2021 roku. Nie można wykluczyć, że powyższy harmonogram zostanie przyspieszony. Według dostępnych informacji, kontrakt ma wartość około 240 mln dolarów – Amerykanie pokonali w przetargu Rosjan oraz Koreańczyków z Południa. Zakup S-70i to wynik anulowania umowy na śmigłowce Bell 412 w Kanadzie, co wynikało z zastrzeżeń władz kanadyjskich odnośnie możliwości użycia wiropłatów w walkach na terenie kraju.

Dla programu S-70i Black Hawk umowa z Filipinami to kolejny, w ostatnich miesiącach, sukces komercyjny. Tylko w bieżącym roku Lockheed Martin sprzedał cztery egzemplarze dla Wojska Polskiego oraz 16 sztuk dla Filipin. Dodatkowo prowadzone są rozmowy z Komendą Główną Policji w sprawie zakupu kolejnych śmigłowców dla powyższej służby, a także dla klientów eksportowych.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Filipiny zakupiły S-70i Black Hawk”

  1. my za 8 szt. dla Policji i Specjalsów płacimy przeszło 1,300 MLD ... a Filipiny za 16 szt. 800 mln ... - rozumiem że ten dodatkowy zakup dla Policji ma LM zrekompensować sprzedaż dla Filipin ... tak jestesmy traktowani przez naszego sojusznika

    1. Całkowicie się z Panem zgadzam w tej sprawie, dodam, że wyprzedając za bezcen kilka naszych największych zakładów lotniczych uzależniliśmy się od obcych koncernów przez zdradzieckie poczynania pewnych sprzedawczyków zamiast rozwijać własny przemysł, badania i eksport.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc