Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

PZL Mielec zacieśni współpracę z Romaero

4 września należące do korporacji Lockheed Martin zakłady PZL Mielec poinformowały o podpisaniu protokołu MoU z rumuńską firmą Romaero w sprawie utworzenia centrum obsługowo-serwisowego dla wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk. 

Protokół ma związek z budową centrum MRO przeznaczonego dla wersji wojskowych oraz cywilnych, które miałyby być eksploatowane na terytorium Rumunii, a w przyszłości także innych użytkowników w Europie Centralnej oraz Wschodniej. Powyższa inicjatywa ma związek z zapotrzebowaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych tego kraju, które zgłosiło zapotrzebowanie na (wstępnie) dwanaście wielozadaniowych śmigłowców - oferta korporacji Lockheed Martin (w tym zakładów PZL Mielec) zakłada montaż wiropłatów w Polsce, skąd mogłyby trafić do Rumunii. 

Przetarg w Rumunii to jeden z kilku projektów, które budzi zainteresowanie PZL Mielec i programu S-70i Black Hawk, który w ostatnich miesiącach nie notuje sukcesów - obecnie zakłady w Mielcu prowadzą prace nad realizacją dostaw śmigłowców dla władz stanu Kalifornia, a także przygotowują się do wysłania pierwszych egzemplarzy do Filipin. Poza Rumunią, złożona została oferta na dostawę sześciu wiropłatów w odmianie uderzeniowej dla sił zbrojnych Filipin - rozstrzygnięcie tego przetargu może nastąpić jeszcze w bieżącym roku. 

Śmigłowce S-70i Black Hawk są dostarczane przez PZL Mielec od 2010 roku. Dotychczas zostały zakupione przez siedemnastu użytkowników, w tym dwóch w Polsce – trzy egzemplarze służą w Policji, a cztery kolejne w Siłach Zbrojnych.  

(Łukasz Pacholski) Foto: PZL Mielec
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc