Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Korei kupi kolejne F-35A Lightning II?

Fot. DAPA

13 września amerykański Departament Stanu poinformował o autoryzowaniu koreańskiego zapytania ofertowego w sprawie zakupu kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Zgodnie z upublicznionymi danymi, rząd w Seulu jest zainteresowany zakupem 25 samolotów F-35A Lightning II wraz z zapasowym silnikiem F135-PW-100, a także usługami wsparcia logistycznego oraz modernizacją wcześniej dostarczonych do standardu Block 4. Cały pakiet wyceniono na maksymalną wartość 5 mld USD.

Dotychczas Republika Korei zamówiła 40 F-35A Lightning II, które zakontraktowano we wrześniu 2014 roku. Pierwszy z nich dostarczono w marcu 2018 roku, a przebazowanie do kraju rozpoczęto w marcu 2019 roku. Cała partia trafiła do bazy lotniczej znajdującej się w pobliżu miasta Cheongju do końca stycznia 2022 roku. Już od 2019 roku rząd Republiki Korei prowadzi prace związane z zakupem kolejnej partii F-35 Lightning II. Ma to związek z regionalnym wyścigiem zbrojeń (m.in. odpowiedzią na zamówienie ponad stu dodatkowych maszyn tego typu przez Japonię), a także potrzebami sił zbrojnych – Seul, podobnie jak Tokio, rozważa zamówienie zarówno samolotów w wersji F-35A oraz skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Te drugie miałyby stanowić cześć grup lotniczych koreańskich okrętów wyposażonych w pokłady startowe – przede wszystkim planowanego lotniskowca.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc