Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Korei planuje rozbudowę floty

23 lipca media południowokoreańskie poinformowały, że rząd tego kraju zaaprobował program budowy nowego wielozadaniowego okrętu desantowego, który ma stać się pierwszym w Republice Korei nosicielem samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II.

Nowa jednostka, która ma mieć długość około 250 metrów i wyporność około 30000 ton ma trafić do służby do końca 2023 roku. Większy od pary typu Dokdo ma stać się odpowiednikiem japońskich niszczycieli typu Izumo – przestrzeń ma pozwolić na stacjonowanie do szesnastu F-35B Lightning II, a także przewóz sprzętu amfibijnego wraz z personelem Piechoty Morskiej. Budowa okrętu wpisuje się w długofalowe plany Seulu dotyczące zamówienia i wdrożenia do eksploatacji czterech okrętów lotniczych, które mają stanowić odpowiedź na rosnący potencjał Sił Samoobrony Japonii oraz floty chińskiej.

Obecnie Republika Korei eksploatuje prototypowy Dokdo, który zostać wcielony do służby w 2007 roku. Próby morskie przechodzi półbliźniaczy Marado – każdy z nich może zabrać na pokład do dziesięciu śmigłowców. Dodatkowo mają współpracować z amerykańskimi siłami zbrojnymi, z tego też względu mają zostać zintegrowane z samolotami pionowego startu V-22 Osprey.

Budowa większych okrętów, przeznaczonych do roli nosicieli wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning II, może oznaczać, że Seul pójdzie drogą Tokio. Dotychczas Koreańczycy zamówili partię F-35A Lightning II, pierwsza partia została już dostarczona do klienta.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc